Cumartesi, Haziran 15, 2024
DÜNYAGÜNDEM

Devrim Muhafızları’ndan İlk İtiraf: ‘300’den Fazla İnsan Öldürüldü’

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü üzerine ülkede başlayan gösterilerde şu ana kadar güvenlik güçlerinin de aralarında olduğu 300’den fazla kişinin öldüğünü söyledi.

Hacızade’nin açıklaması İranlı resmi yetkililerden gösterilerde yüzlerce kişinin öldüğüne ilişkin ilk itiraf oldu.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyordu. Ülke medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 60’dan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

‘DÜŞMANI TANIMADIĞIMIZ İÇİN 300’DEN FAZLA İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ’

İran’dan yayın yapan Öğrenci Haber Ağına (SNN) göre, başkent Tahran’daki Şehid Recayi Üniversitesinde konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Hacızade, “Düşmanı tanıtamadığımız için bu iki ayda 300’den fazla insan öldürüldü veya şehit oldu” ifadelerini kullandı.

Ülkede iki buçuk aydır süren eylemlerin rejim karşıtlarınca organize edildiğini ancak gösterilere katılan herkesin suçlanmaması gerektiğini savunan Hacızade, “Ayaklanmalara aldananlar karşı devrimci değil, bizim çocuklarımız ve halkımızın bir parçasıdır” dedi.

Ülkedeki gençlerin “düşmanı tanımadığını” da iddia eden Hacızade, “Düşmanı tanıtamadığımız için bu iki ayda 300’den fazla insan öldürüldü veya şehit oldu” sözlerini sarf etti.

ABD merkezli İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA) ise Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesinin ardından çıkan eylemlerde ve çatışmalarda 28 Kasım itibarıyla 60 güvenlik gücünün ve 451 eylemcinin öldürüldüğünü öne sürüyor. 

Artı Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir