Pazar, Haziran 16, 2024
GÜNDEMSİYASET

Mithat Sancar ‘Altılı Masa’ Adayına Destek Şartlarını Açıkladı, Çıkış Yolunu Gösterdi

Diken’e konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘altılı masa’nın adayını ne şartlarda destekleyebileceklerini ve hangi durumda kendi adaylarını çıkarabileceklerini anlattı.

Sancar, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı ve sonrasında başlayan harekat, AKP-MHP cephesi, partisinin hedefleri, İYİ Parti-HDP arasındaki tartışmalar ve kapatma davası gibi konularda da görüşlerini paylaştı.

Sancar, bugün ‘AKP ile devlet içi güçler arasında bir mutabakat olduğunu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu mutabakatı temsil ettiğini’ söyledi.

Eş genel başkana göre bu mutabakatın tarafı olan güçler, Erdoğan’ın 2023 seçimlerini kazanması halinde ömrünün sonuna kadar iktidarda kalmasını hedefliyor. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da ‘mutabakatların en önemli sembollerinden biri’ olarak değerlendiriyor. Nihai hedefinse ‘Francisco Franco rejimi’ olduğunu düşünüyor.

‘Başka seçenek yok’

Muhalefetin birlikte hareket etmekten başka seçeneği olmadığını belirten Sancar, İYİ Parti ve HDP arasındaki tartışma için “Çekişme veya sürtüşme üzerine kurulu bir siyasi gerilimi tercih etmiyoruz” dedi.

‘Altılı masa’nın adayını mı destekleyecekleri yoksa kendi adaylarını mı çıkaracaklarına dair sorumuzuysa şöyle yanıtladı: “Öncelikle adaylarını açıklasınlar. Adayı açıkladıktan sonra bizim doğrudan diyalog, açık müzakere ve mutabakat yöntemimize nasıl yaklaşacaklarını görelim.”

HDP’nin kapatılması ihtimalini de değerlendiren Sancar, “Milletvekili listelerinin YSK’ya teslim edilmesinden sonra kapatılma ihtimali de dahil her türlü seçeneğe dair çalışmalar yürüttük” dedi.

‘Somut bir tartışma henüz yapılmıyor’

Peki hep tartışılan soru: ‘Altılı masa’nın adayınızı destekler misiniz? Veya hangi koşullarda desteklersiniz?

Biz bir süre önce seçim stratejimizin yeni bir aşamasına geldiğimizi ilan ettik. Kendi adayımızı belirlemeye yönelik mekanizmalarımız somut bir şekilde çalışmalarına başladı. Öncelikle aday profilinin nitelikleri üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Adayımız, yeni bir demokratik rejime giden yolda kararlı duracak, Kürt sorununda demokratik diyalog ve müzakereyle çözümü savunacak, emekten yana sosyal adalet düzeninin temel gereklerini yerine getirmeyi kabul edecek, kadın ve toplumsal cinsiyet konusunda eşitlikçi bir yaklaşıma sahip olacak, kutuplaştırma, ayrıştırma ve düşmanlaştırma politikalarını net bir şekilde reddedecek bir profile sahip olmalı. Bu çerçevede kendi kurullarımızdaki tartışmalar dışında, ittifak bileşenlerimizle ve demokrasi güçleriyle de kapsamlı bir istişare yapmayı öngören bir yöntemle işleyecek bu süreç.

‘İYİ Parti’yle gerilimi tercih etmiyoruz’

Burada kurulan ya da kurulacak ilişkide İYİ Parti lideri Meral Akşener ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın karşılıklı açıklamaları oldu. Siz bu tartışmaya nasıl yaklaşıyorsunuz?

Hangi partiden gelirse gelsin, bize yönelik suçlama veya saldırı anlamını taşıyan açıklamalara ve tutumlara tabii ki cevap veririz. Ama şunu ifade etmeliyim: Siyasal tartışmaların muhalefet güçleri arasında bir kavga eksenine oturtulmasını Türkiye toplumunun ve demokrasi mücadelesinin yararına görmüyoruz. Sözümüzü sakınmayız ama bu ateşin harlanmasına bir katkı sunmak da istemeyiz. O nedenle HDP’yle İYİ Parti arasındaki ‘çekişme’ veya ‘sürtüşme’ üzerine kurulu bir siyasi gerilimi tercih etmiyoruz. Partimizin önemli şiarlarından biri, ilkede tutarlı, tavırda kararlı olmaktır. Siyasal çizgimiz ve hedeflerimizle sayısal gücümüzün bileşimi, geleceğin inşası konusunda bize özel bir konum ve sorumluluk yüklüyor. Biz de bu bilinçle hareket ediyoruz.

‘HDP’nin toplumu seçeneksiz bırakma lüksü olamaz’

Peki vekil listelerinizi teslim ettikten sonra karar çıkarsa ne yapacaksınız?

Kararın olumlu ya da olumsuz çıkması halinde neler yapılabileceğine ilişkin çalışmaları biz dava açılmadan önce başlatmıştık. Karar ne olursa olsun, hazırlıklarımız tamdır, her senaryoya göre bir alternatifimiz vardır. Milletvekili listelerinin YSK’ya teslim edilmesinden sonra kapatılma ihtimali de dahil her türlü seçeneğe dair çalışmalar yürüttük, planlar yaptık. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, her ihtimale göre hazırlığımız var.

HDP’nin ve birlikte yürüdüğü demokrasi güçlerinin toplumu seçeneksiz bırakma gibi bir lüksü olamaz. Seçeneksiz bırakmanın ağır tarihsel, toplumsal ve siyasal sonuçları olacağının farkındayız. HDP’nin öncülüğünde yürüyen demokrasi ittifakı çalışmalarının, Türkiye’deki yol ayrımında belirleyici bir ağırlık taşıdığını da görüyoruz. Yani halklarımızın ve seçmenimizin iradesini seçime en etkili şekilde yansıtacak çalışmaları yürüttük, yürütüyoruz. Özgür toplum ve eşit yurttaşlık üzerine kurulu demokratik cumhuriyet özlemi taşıyan herkes bunu bilsin; umudu ve mücadeleyi büyütme çabasına inançla ve kararlılıkla sarılsın.

Diken

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir