Cumartesi, Eylül 23, 2023
GÜNDEMİNSAN HAKLARI

İstanbul Barosu Hedef Gösterilen Jiyan Tosun’a Destek Vermedi

Zafer Partili Ahmet Taşkaya’nın Beyoğlu saldırısı sonrasında hedef gösterdiği avukat Jiyan Tosun’un, İstanbul Barosu’ndan destek arayışının yanıtsız bırakıldığı ortaya çıktı. Buna göre, Tosun’un aradığı Baro Başkanı Filiz Saraç konuyla ilgilenmedi.

İstanbul Barosu’na bağlı avukat Jiyan Tosun’un, İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından ‘saldırının faili’ iddiasıyla Zafer Partili Ahmet Taşkaya tarafından hedef gösterilmesine tepkiler sürüyor. Patlama sırasında Küçükçekmece’de bir müvekkilinin işlemleri için karakolda bulunan Tosun’un, hedef gösterilerek tehdit edilmesi üzerine İstanbul Barosu’nun yeni seçilen Başkanı Filiz Saraç ile baro başkan yardımcısı Ali Gürbüz’ü destek için aradığı ama telefonlarının yanıtsız kaldığı belirtildi.

‘MESAJI GÖRMESİNE RAĞMEN GERİ DÖNÜŞ YAPMADI’

Avukat Veysi Eski, “Jiyan haberi öğrendikten sonra baro başkanı Filiz Saraç’ı aradı ancak baro başkanı konuyla ilgilenmedi” dedi. Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e konuşan Eski, şu ifadeleri kullandı:

“Meslektaşımız Jiyan hedef gösterildikten sonra can güvenliğinden endişe ettik. Kendisi patlamanın yaşandığı sırada karakolda müvekkilleriyle birlikteydi. Jiyan haberi öğrendikten sonra baro başkanı Filiz Saraç’ı aradı ancak baro başkanı konuyla ilgilenmedi. Daha sonra ben arayınca telefonlara yanıt vermedi. Bu kez de kendilerine mesaj atarak durumla ilgilenmelerini talep ettim. Ancak mesajı görmesine rağmen geri dönüş yapmadı. Bu kez de baro başkan yardımcısı Ali Gürbüz’ü aradım. Maalesef Gürbüz’den de yanıt alamadık. Ortada hedef gösterilen bir avukat var. Kendisinin hiçbir şekilde konuyla ilgisi bulunmadığı tüm kamuoyunca biliniyor. İstanbul Barosu ise avukat meslektaşı yüzüstü bırakıyor.”

‘2016’DA AYNISINI YAŞADIM, AİLEM TUTUKLANDIĞIM İÇİN SEVİNDİ’

Avukat Hüseyin Boğatekin ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yazıklar olsun” tepkisini göstererek şöyle dedi:

“2016 yılında Ankara patlamasından sonra, büyük bir komplo ile hedef gösterildim. Günlerce süren tehditlerden sonra tutuklandım. Ailem ve dostlarım öldürülmeyip tutuklandığım için sevindi. 13 gün sonra hakimler bile komplo ve haksızlığı görüp tahliye etti. O gün bana sahip çıkmayan İstanbul Barosu bugün de #AvJiyanTosun a sahip çıkmıyor. Kadın adaylığı üzerinden şov yapan avukat Filiz Saraç telefonları açmıyor, köşe bucak kaçıyor, sahip çıkmıyor üyesine. Yazıklar olsun!”

Gazete Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir