Cumartesi, Eylül 23, 2023
MEDYADA BUGÜN

Bekir Ağırdır: Muhalefet İçin Ruh Mu Çağırsak Siyaset Duasına Mı Çıksak?

Bekir Ağırdır, bugün bir araya gelen Altılı Masa’nın zaafları olduğunu söyledi.

Araştırmacı yazar Bekir Ağırdır, iktidarın oy kaybı olmasına rağmen muhalefet oylarının aynı oranda artmamasını analiz etti, “Cevap açık ve sade, muhalefet hâlâ büyük kitlelere umut ve güven veremiyor” diye yazdı.

Ağırdır, “Nasıl oluyor da toplamda yüzde 60’lar seviyesinde iktidar karşıtı ya da iktidara eleştirel bakan bir seçmen kitlesi varken, ortada bir iktidar değişimi umudunun estirdiği rüzgar yerine tedirginlik hakim kamuoyuna?” sorusundan yola çıkarak Altılı Masa’nın zaaflarını sıraladı.

“Gidişattan rahatsız herkes, hangi kimlikten, inançtan, ideolojiden, pozisyondan bakarsa baksın, muhalefetin hata yapabileceği duygusundan, muhalefetteki ittifakların dağılabileceği endişesinden, muhalefetin Erdoğan’ın karşısına seçimi kazanabilecek ortak bir aday çıkaramayacağı korkusundan kurtulamıyor.”

“Endişeler, kaygılar, korkular umuda dönüşemiyor. Toplumun tüm kümeleri umut yorgunu. Kusura bakmasınlar, bu tedirginliğin, tedirgin ve ikircikli umudun yaratıcıları bizzat muhalefetin aktörleri ve liderleri.”

“2023 seçimleri ülkenin kader seçimi, medeniyet seçimi olacak. Muhalefetin en büyük aktörü olarak Altılı Masa sanki bunun farkında değilmiş gibi davranıyor ne yazık ki. Halbuki başından beri seçimin ‘Erdoğan karşısında X’ şeklinde kurgulanması doğru değildi. Çünkü muhalefetin karşısında yalnızca Erdoğan değil bir zihni koalisyon ve bu koalisyonun AK Parti ve MHP’den öte devlet ve bürokrasi içinde de uluslararası sistem içinde de ortakları, destekçileri var.”

“Dünyanın karmaşıklığı ve belirsizliği içinde küresel güç ve egemenlik mücadelesinin öncü aktörleri Türkiye’nin kendilerine ve mücadelelerine olumsuz katkısını en aza indirecek bir çerçeveleme gayretindeler. Biliyorlar ki Türkiye’nin dahil olmadığı hiçbir senaryo hayata geçemiyor. Kendi taraflarında olmayan Türkiye’nin karşı tarafta da olmasını arzulamadıkları için de Türkiye’yi bloke etmek, etkilerini ve rolünü en aza indirerek, belirsizlik yerine kontrollü bir hasara razı oluyorlar.”

“Bu küresel karmaşa ve gerilimlere karşın Altılı Masa’nın güçlü bir dünya okuması, anlamlandırması, Türkiye için vizyon önerisi yok. O nedenle iktidarı oluşturan zihni koalisyonun aktörleri içinde ne yerel ne de küresel zeminde bir çatlak oluşmuyor.”

Bekir AĞIRDIR’ın Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir