Salı, Mayıs 21, 2024
YAZARLAR

Yüzüncü Yılında T.C.’nin Hali

Binlerce zorlukları aşarak kuruldu Cumhuriyet. Bir ekip çalışmasıydı. Farklı düşünseler de Cumhuriyet için birlikte hareket ettiler.

Bir asırda çok olaylar yaşadı, hepsinden de  toplumun bazı kesimleri ezildi, yaralandı, travmalar yaşadı. Bunlara rağmen bir demokrasi geleceğini yaşatmaya çalıştı. Fakat bu gelecek yıkılmak ya da devam etmek arasında gidip geliyor şimdilerde.

Önümüzde 2023 yüzyılın seçimi olacak bence. Bu seçim ile bu toplum demokrasi kazanımlarını ya devam ettirmek isteyecek ya da yeni bir yönetim biçimi ile yoluna devam edecek. Bu yeni yönetim biçiminin ayak seslerini son on yıldır sağır olmayan her birey duyuyor.  Duymak yetmez elbet.

Demokrasi için demokratik çaba içinde olmak gerek. Bütün güçleri birleştirmek gerek. Bütün farklı düşünen, inanan, hisseden muhalefetin bir arada kollektif bilinç içinde bir ekip olarak çalışması gerekecek. İşte o zaman Cumhuriyet’in kazanımları ile birlikte modern demokrasi ve hukuk sistemlerinin değerlerini de birleştirip yolumuza devam edebiliriz.  Aksini ise hiç düşünmek istemiyorum. 

Dipsiz karanlık bir mağaraya hapsolabiliriz.

Öyle ise şimdi değilse ne zaman demeli ve ikinci asır için, huzur için, insan hakları için, demokrasi için çok çok çok çalışmalıyız.

Ali DOLGUNYÜREK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir