Pazar, Mart 3, 2024
MEDYADA BUGÜN

Cemal Yıldırım: Darbeyi Tespit Edemeyenler 6 Ayda Yüzbinlerce ‘Teröristi’ Tespit Edebildi

12 Eylül cuntasının bile üç yıl sürdürebildiği faşizmin açık icrasını, 20 Temmuz darbesi altı yıldır varlığını pekiştirerek devam etmektedir.

Dünya darbeler tarihine nasıl darbe yapılmazın örneği olarak geçecek bir “darbe girişimi” sonrası biz çalışanların sadece yaşamları değil, ülkenin de rejimi değişmiştir.

12 Eylül cuntasının bile üç yıl sürdürebildiği faşizmin açık icrasını, 20 Temmuz darbesi altı yıldır varlığını pekiştirerek devam etmektedir.

Darbenin ilk altı ayında kapatılan, el konulan kurum çalışanları da dahil olmak üzere yüzbinlerce insan bir anda işlerini tüm birikimlerini, geleceklerini kaybettiler.

Darbenin olacağını tespit edemeyenler altı ay gibi kısa bir sürede yüzbinlerce insanın “terörist” olduğunu tespit edebilme kabiliyetine kavuşması aklın alabileceği bir durum değil elbette.

Gezi isyanı AKP’nin iktidar bloğunu çatlatan önemli bir kırılmadır. AKP’nin Gezi’ye olan bitmez tükenmez kini buradan geliyor.

Sistem, KHK’lerle atacaklarını, tespit ettiği üç “örgüte” pay etmiş, hangisinden olduğumuza kendisi karar vermiş, bizlerinde öyle olmadığımızı ispat etmemizi istemiştir.

“Sanıkların idamına, delillerin bilahare toplanmasına karar verilmiştir” Bu dönem biz KHK’lıların yaşadıklarımızı en iyi şekilde anlatan cümledir. Darbeye katıldığı söylenenlerin sayısı bin kişiyi bulmazken, 2 milyonun üzerinde terör soruşturması, 100 bin tutuklama ki bunların 17 bini kadın, 300 bin kişi gözaltına alınmış, 5728 kurum kapatılmış, aileleriyle birlikte üç milyonun üzerinde insan direkt etkilenmiştir.

Biz KHK’lılar toplumun farklı kesimlerinden farklı inaç gruplarından farklı ideolojik kökenlerden gelen insanlar olarak bir aradayız. Bu ülkede yaratılan sunni ayrımları ortadan kaldırarak bir arada olunabileceğini tüm topluma gösterdik. Yeni yaşana bilir, gerçek bir demokrasi talebi olanlar KHK’lıları takip etmeye devam etsinler.

O ülkeyi birlikte yeniden mutlaka inşa edeceğiz.

Cemal YILDIRIM’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir