Cumartesi, Aralık 9, 2023
GÜNDEMİNSAN HAKLARI

Eğitim-Sen’li KHK’lı 5 Yıl 8 Ay Sonra Göreve İade Edildi

Eğitim-Sen Zonguldak Şube Sekreteri’yken KHK ile ihraç edilen öğretmen İsmet Akyol göreve iade edildi. Akyol, “Mücadelemiz sürecek” dedi.

Resmi Gazete’de 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile öğretmenlikten ihraç edilen KESK’e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi Sekreteri İsmet Akyol göreve iade edildi. Akyol, “Acaba bir şey mi vardı?” diyenlerin mahcup olacağı, dost ve arkadaşlarımın sevineceği bir karar çıktı” dedi.

Gazete Duvar’dan Haci Bişgin’in haberine göre, Akyol, 5 yıl 8 ay 6 gün sonra OHAL Komisyonu tarafından göreve iade edilirken şu açıklamalarda bulundu: “Neden ihraç edildiğimizi 14 Şubat 2017 tarihinde kamuoyuna açıklamıştık. Cezalandırılmak istenenin yürüttüğümüz sendikal eylem ve etkinliklerimizdir, özellikle Çaycuma’da laik ve bilimsel eğitimi kararlılıkla savunuyor olmamızdır. Dün olduğu gibi bugün de yarın da savunduğumuz doğruları söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Geri döneceğiz ve çok sevdiğimiz öğrencilerimizle yine sınıflarda buluşacağız dedik.”

‘ARKADAŞLARIMIZIN KAYBI BİTMEYEN BİR SIZI’

“İhraç edildiğimiz günden bugüne Eğitim-Sen olarak açıklayamayacağımız, hesabımı veremeyeceğimiz hiçbir eylem ve etkinliğimiz olmadığını söyledik” diyen Akyol sözlerine şöyle devam etti: “Bize isnat edilen herhangi bir suç olmadığı gibi bu konuları içeren herhangi bir yargılama da yaşamadığımızı, hukuksuz bir şekilde isimlerimizi belirleyenlerin er geç hukuk önünde hesap vereceğini ifade ettik. İhraç edilen Eğitim-Sen’lilerin, KESK’lilerin su gibi berrak ve ülkenin aydınlık yüzleri olduğunu her ortamda söyledik. İhraç sonrası hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu. Bir kısmı ise öldükten sonra göreve iade edildi. Arkadaşlarımızın kaybı bizim için yüreklerimizde bitmeyen bir sızıdır.”

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

Akyol son olarak şunları söyledi: “Hukuksuz ihraçlara karşı söylenen her bir söz bizim için çok değerliydi. Bu süreçte bir gün olsun yalnız bırakmayan eşime, kızıma, aileme ve akrabalarıma; her anlamda yanımızda olan sendikamız Eğitim-Sen ve konfederasyonumuz KESK ile Çaycuma, Zonguldak ve ilçeleri ile yurdun dört bir yanından dost ve arkadaşlarımıza; çeşitli soru önergeleriyle, yazılarıyla ve dayanışma mesajlarıyla yanımızda olan, mağduriyetimizi dile getiren milletvekillerine, belediye başkanlarına, il genel meclisi üyelerine, siyasi partilerin yöneticilerine, meslek örgütleri ve sendikaların yöneticilerine, öğrenci velilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza, farklı iş kollarından kamu emekçilerine ve işçilere, maarif müfettişlerine, milli eğitim yöneticilerine, yazarlara, şairlere, gazetecilere ve basın-yayın organlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm arkadaşlarımız göreve dönene kadar Eğitim-Sen’in, KESK’in mücadelesi devam edecek. Tarih, ihraçlar karşısında suskun kalarak ihraç edilen mağdur üyelerine sahip çıkamayanları değil; Eğitim-Sen ve KESK’in mücadelesini ve onurlu duruşunu altın harflerle yazacaktır. Yaşasın Eğitim-Sen. Yaşasın KESK.”

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir