Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMSİYASET

MAK Araştırma: Her İki İttifakın Da HDP Oylarına İhtiyacı Var

2022’deki anket çalışmalarına ilişkin veriler açıklayan MAK Araştırma Başkanı Kulat, Cumhur ve Millet ittifaklarını işaret ederek ‘Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var’ dedi.

MAK Danışmanlık ve Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, bu yıl yaptıkları anketlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’ndaki merkez partilerin oy oranlarını analiz eden Kulat, her iki ittifakın da HDP’nin oylarına muhtaç olduğunu ifade ederek “HDP’nin oy oranı 12-13’e kadar çıktı” dedi.

Sözcü’ye konuşan Kulat,

CHP’nin oy oranının yüzde 25-26 bandında seyrettiğini kaydeden Kulat, şunları söyledi:

“Bu bazı aylarda 27’ye kadar çıktı. İYİ Parti’de istikrarlı bir yükseliş var. 8 araştırmamızda hiç 15’in altına düşmedi. 17’ye çıktığı, 16’ya indiği oluyor ama böyle bir bantta seyrediyor. Bulundukları ittifakın hükümet olma umudu oluşursa orada bir yükseliş olur. Millet İttifakı’nın adayı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olursa, CHP için yüzde 30’u bekleyebiliriz. Ama yine bir günde olmaz, bir zaman diliminde olur. Gittikçe yukarıya doğru bir trend yakalar. Bu niye öyledir? Çünkü seçmenin bir kısmı pragmatist (yararcı) seçmendir. Seçmen genelde pragmatisttir ama daha pragmatik bir seçmen grubu vardır. Gücü sever seçmen ve o gücün cumhurbaşkanı olacağını görürse orada konumlanmak ister. Bu eşyanın ve insanın tabiatıyla çok yakından ilgilidir onu söyleyelim. Bu aslında aynı ittifakın içerisindeki oy oranı itibariyle daha düşük partileri de etkiler. Yeni kurulan partinin diyelim ki oy oranı yüzde 2’dir. O parti ittifakın içerisinde yer alırsa ama seçilecek ittifakın içerisinde toplumsal rüzgarı arkasına almış iktidarın içerisinde yer alırsa 3’e, 4’e çıkabilir. Ama tam tersi aynı parti zayıf bir yerde ya da ittifak dışı bir yerde yer alırsa da bir anda silinebilir. Çok aşağılara doğru inebilir.”

‘HER İKİ İTTİFAKIN DA HDP’NİN OYLARINA İHTİYACI VAR’

Yüzde 1 oy oranını kimsenin hafife almaması gerektiğini vurgulayan MAK Araştırma Başkanı Kulat “Bu 570 bin oy demektir. Bu kadar yüksek bir oranı almak da öyle zannedildiği kadar kolay değil. Bir partinin oy oranı yüzde birden ikiye çıkıyorsa çok çok büyük bir şey. Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 40-42 olsun. Millet İttifakı 45-47 olsun diyelim. Yani 50 artı bir yapmıyor. Seçimin ilk turda bitirilebilmesi için partiye 50 artı 1 lazım” dedi.

“Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var. HDP’nin oy oranı da 12-13’e kadar çıktı” ifadelerini kullanan Kulat, “Şu anda barajın üstünde görünüyor. Barajın altında gördüğümüz de oluyor. Nedeni de kendisini AK Parti içinde kamufle eden 1-2 puanlık bir seçmen var. Zafer Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Yeniden Refah Partisi gibi diğer partilerin de 5 puanı var” diye ekledi.

Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir