Pazar, Mart 3, 2024
GÜNDEMSİYASET

CHP, Seçim Güvenliği İçin 200 Bin Sandık Görevlisi Belirleyecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, altılı masanın seçim güvenliği konusunda birlikte hareket edeceğini ve 200 bin sandık görevlisi belirleyeceklerini söyledi. Salıcı, “Seçim güvenliğinin en çok ihtiyaç duyulduğu yer, bizim düşük oy aldığımız yerlerdeki seçim güvenliği. Seçim güvenliği denildiğinde kimse, CHP’nin yüzde 50 üzerinde oy aldığı ilçelerdeki sandıkların başında ya da oylama merkezlerindeki sonuçları kastetmiyor” dedi. 

Medyascope’tan Cansu Timur’un haberine göre,

Sosyal Demokrasi Derneği ve Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, bugün (28 Eylül) Ankara’da Seçim Güvenliği Çalıştayı düzenledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, çalıştayda yaptığı konuşmada, 2023 seçimlerine giderken seçim güvenliğinin tüm yurttaşlar için önemli olduğunu belirterek, “Sandığa giden kimse, ‘Ben oy vereceğim ve oyuma bir şey olacak’ kaygısı taşımasın. AKP’li yurttaşlar da, aradaki farkın açık olduğunu, manipülasyon olduğunu görsün. Bu seçim bir tartışmalı seçim olmasın” dedi. 

“Oylarımızı artırdığımız yerlerde yoğun bir seçim güvenliği çalışması yürütmemiz lazım”

Salıcı, CHP’nin seçim güvenliğine en çok ihtiyacı olan bölgeleri şöyle anlattı:

“Seçim güvenliğinin en çok ihtiyaç duyulduğu yer, bizim düşük oy aldığımız yerler. Seçim güvenliği denildiğinde kimse, CHP’nin yüzde 50’nin üzerinde oy aldığı ilçelerdeki sandıkların başında ya da oylama merkezlerindeki sonuçları kastetmiyor. Kastettiğimiz yerler, İç Anadolu’nun bazı bölgeleri, Karadeniz’in bazı ilçeleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ilçelerimizde ve köylerimizde bulunan bazı yerler. Bizim buralarda yoğun bir çalışma yürütmemiz lazım. Bunun için CHP olarak, bizim yürüttüğümüz Doğu Masası’nın oy artışı, üye artışı ve onlar üzerinden sandık güvenliğine katkı sağlamada önemli bir etkisi var. Karadeniz’de yürütülen çalışmaların da önemli bir etkisi var.”

“Esas hazırlığın yapılması gereken dönemdeyiz”

Salıcı, altılı masanın seçim güvenliği konusunda birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Altılı masa seçimlerde, seçim güvenliği konusunda birlikte hareket edecek. Seçimi dörde ayırırsak, seçim takvimi başlamadan önce, seçim takvimi dahilinde olan bölüm, seçim günü ve itirazlar süreci. Dört ana başlık üzerinde ele alırsak, biz henüz seçim takviminin başlamadığı dönemdeyiz. Esas hazırlığın yapılması gereken dönemdeyiz” diye konuştu. 

CHP, 200 bin sandık görevlisi belirleyecek

2018 yılındaki sandık görevlilerini referans aldıklarını belirten Salıcı, “Önümüzdeki seçimlerde 200 bine yakın sandık olmasını bekliyoruz; nüfus artışından dolayı, seçmen sayısındaki artıştan dolayı. Her sandığa bir asil ve bir yedek belirleme hedefi ile yola çıkıyoruz” diye konuştu. 

Medyascope

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir