Cumartesi, Aralık 9, 2023
DÜNYAGÜNDEM

İran’da Eski Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin Kızı Da Gözaltına Alındı

İran’da Mahsa Amini’nin katledilmesinin ardından başlayan gösteriler büyüyerek sürüyor. Eski Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi de ‘göstericileri kışkırttığı’ iddiasıyla gözaltına alındı.

‘Başörtüsü kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin işkenceyle katledildiği İran’da isyan dalga dalga yayılıyor.

Polisin onlarca kişiyi öldürdüğü eylemler birçok kentte devam ederken, eski Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı, kadın hakları savunucusu Faize Haşimi de gözaltına alındı.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’ine dayandırdığı habere göre Haşimi, “göstericileri sokak protestolarına teşvik ettiği” gerekçesiyle bir güvenlik kurumu tarafından gözaltına alındı.

Daha önce Tahran milletvekili olarak İslami Şûra Meclisi’nde görev yapan Haşimi, 2009’daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylarda “ülke güvenliğine karşı eylemlerde bulunduğu” iddiasıyla kısa bir süre tutuklanmıştı.

Faize Haşimi, 17 Eylül’de Mahsa Emini’nin ölümünden sonra “Clubhouse” adlı sosyal medya platformunda yaptığı bir konuşmada, “İran’ın mahkumlara muamelesinin İsrail’den daha kötü olduğunu” söylemişti.

Özellikle son yıllarda ülke yönetimine karşı sert eleştiri ve suçlamalarıyla gündeme gelen Haşimi, 2017’de Zencan Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, “Başörtüsünün Şah döneminde yasaklanmasına karşı çıktığım gibi şu anda mecburi olmasına da karşıyım” demişti.

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir