Çarşamba, Haziran 19, 2024
DÜNYAGÜNDEM

BM ve Çin İşgal Referandumuna Karşı Çıktı: Putin’in Yalnızlığı Perçinleniyor

Rusya’da başlattığı işgalde kendine müttefik bulamayan Rusya Devlet Başkanı Putin’in yalnızlığı giderek perçinleniyor. Savaşta tükenen ordusuna takviye için ilan ettiği seferberlikten eski Sovyetler Birliği ülkeleri olan Türk cumhuriyetlerden destek alamayan Putin, BM çatısı altında en büyük destekçisi olan Çin’den de veto yedi. 

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Zhang Jun, Ukrayna’daki ilhak referandumlarının ardından yaptığı açıklamada “tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi” çağrısında bulundu. Çin’in BM Büyükelçisi salı günü Ukrayna’daki referandumların sonuçlarının belli olmasının ardından bir açıklama yaptı.

Referandum sonuçlarıyla ilgili Güvenlik Konseyi ülkelerine hitaben konuşan Büyükelçi Jun “Çin Ukrayna’daki son gelişmeleri not etmiştir ve tutumumuz açık ve sabittir; yani tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmelidir” dedi.

TÜRKİYE, AB VE İSRAİL DE REFERANDUMU TANIMAYACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Tokyo’da önceki gün yaptığı açıklamada “Kırım’ın ilhakını tanımadığımız gibi bunu da tanımayacağız.” diyerek referandum sonuçlarını tanımayacaklarını söyledi.

İsrail, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlı olduğunu belirterek, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde yapılan referandumları tanımayacağını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya’ya bağlanmak için yapılan referandumların tanınmayacağı belirtildi.

BM: RUSYA’NIN REFERANDUMLARI YASA DIŞI

BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dicarlo, Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde düzenlenen referandumların, uluslararası hukuka göre ‘yasal’ olmadığını belirtti.

Dicarlo, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı açıklamada “Halkın iradesini temsil ettiğini iddia ederken başka bir devletin topraklarının bir devlet tarafından zorla alınmaya çalışılmasına meşruiyet kazandırmayı amaçlayan tek taraflı eylemler, uluslararası hukuka göre yasal olarak kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

BM’nin Ukrayna’nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne tamamen bağlı kalmaya devam ettiğini kaydeden Dicarlo, Rusya’nın Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde Ukrayna yasalarına saygı göstermesini istedi.

Karar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir