Pazar, Mart 3, 2024
MEDYADA BUGÜN

Murat Yetkin: Erdoğan’a Bir Kötü Haber De Emek ve Özgürlük İttifakı!

Altılı Masa ortak adayının kim olacağını düşünedursun, sürükleyici gücü HDP olan Emek ve Özgürlük İttifakı 24 Eylül’de İstanbul’da ilan edildi. İttifakın kuruluşu alternatifinin olmadığını söyleyen, yeniden seçilmesini garanti gören Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için gerçekten kötü bir haber olabilir.
Neden sadece başlıktaki gibi “kötü haber” değil de “olabilir” diyorum?
Çünkü Emek ve Özgürlük İttifakının (EÖİ) kuruluşu aynı zamanda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Altılı Masa için da kötü haber olabilir. Ama bu daha çok Altılı Masanın kararına bağlı. Yani yeni ittifakın kuruluşunun Erdoğan için kötü haber olup olmadığına Altılı Masa karar verecek.
Çünkü bu yeni ittifakın kuruluşunun kendi adayını çıkarıp çıkarmayacağı, dolayısıyla 2023 seçimlerinin ilk turda bitip bitmeyeceğinde rol oynaması büyük ölçüde Altılı Masanın ilan edeceği ortak adayın ilan edeceği adayın ismi ve ilan edeceği ilkelere bağlı.
Altılı Masanın Kürt seçmenin yanı sıra özgürlükçü ve ilerici seçmenin de -onaylayacağı değil, oy verebileceği bir ortak aday isimlendirmesi seçimlerde kilit etken olacak.

Murat YETKİN’in Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir