Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMSİYASET

KHK’lı Platformları Birliği’nden Emek ve Özgürlük İttifakı’na Çağrı

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı bugün bir açıklamayla kuruluşlarını ilan edecekler.

Açıklamada pek çok sorun alanına dair çözüm önerilerinin yer alacağı bekleniyor. Açıklama öncesi KHK’lı Platformları Birliği’nden de Emek ve Özgürlük İttifakı ile kamuoyuna “KHK ve Kayyımlar Demokrasiyi Öldürüyor” başlıklı bir metin gönderildi.

Metinde, KHK’lılara yaşatılan adli ve idari süreçlerle ilgili 3 maddelik bir bilgilendirme sunuldu. Birliği’n açıklaması şöyle:

“KHK’lı Platformları Birliği olarak, ülkemiz siyasetine yeni bir soluk getireceğine inandığımız Emek ve Özgürlük İttifakının kuruluşunu tebrik ediyor, demokrasinin gelişimi için hayırlı olmasını diliyoruz. Emek ve özgürlük mücadelesi için bir araya gelen değerli insanların, yaşanan her türlü hukuksuzluğa karşı güçlü bir ittifak oluşturacaklarına ve hak temelli bir siyaset anlayışı benimseyeceğine inanıyoruz. Son yıllarda, görülmüş en derin hukuk dışılık olan KHK’ların acilen ve topyekûn iptal edilmesi, KHK’lar bahane edilerek tamamen siyasi amaçlarla başlatılan idari ve adli soruşturmaların ve yargılamaların adil, hızlı ve evrensel hukuk prensiplerine uygun bir şekilde yeniden yapılması ülkedeki en öncelikli konuların başında gelmektedir. KHK’lar sonrası KHK’lılara yaşatılan idari ve adli süreçlerle ilgili temel 3 hususu belirtmek isteriz;

1) KHK’lar usul, şekil, konu ve yetki bakımından hatalı ve hukuka aykırıdır. Şöyle ki, OHAL süreçlerinde yapılan uygulamalar hiçbir şekilde Anayasa dışında olamaz ve hiç kimse KHK ile işinden çıkarılamaz. KHK’lar, temel insan haklarına yetkisiz ve usulsüz bir müdahaledir. Yürütme organı, hiç kimseyi “seninle çalışmak istemiyorum” diyerek keyfi bir şekilde işinden çıkaramaz. Yıllardır yerleşik olan usullerin tam olarak ve eksiksiz uygulanması gerekmektedir. KHK’lılar ile ilgili verilen kararları incelediği ileri sürülen OHAL Komisyonu, hukuksuz bir kurumdur ve 1982 Anayasasına göre bile Anayasaya aykırıdır.

2) Kamu görevlileri tabi oldukları kanunlar çerçevesinde ancak gerekli usul ve yöntemlerle idari olarak soruşturulabilir. Ancak, soruşturma konusu hususlar istihbarat notlarına, kurum kanaatine, amir görüşüne, sosyal çevre bilgisine, gizli tanığa veya hukukta delil niteliği taşımayan başka unsurlara dayanamaz. Ayrıca, gerçekleştiği zaman kanunen suç ya da kabahat olmayan yasal faaliyetler, idari soruşturmanın konusu olamaz.

3) Ceza soruşturma ve kovuşturmalarının; AİHM, ILO, BM ve Venedik Komisyonu kararları, ceza hukukunun evrensel prensipleri ve Anayasanın 38’inci maddesi esas alınarak yapılması gerekmektedir. Ceza kanunlarında karşılığı olmayan irtibat, iltisak vb. kavramlar ile işlendiğinde yasal olan faaliyetler delil ya da karine olarak değerlendirilemez.

Sonuç olarak, KHK’larla hakları gasp edilen tüm kişilere, kimliğine bakılmaksızın, haklarının tümüyle iadesi ve gerekli tazmin işlemlerinin oluşturulması, siyasi tasfiyeye ve sivil ölüme maruz bırakılan insanlarla dayanışma içinde olunması gibi alanlarda, Emek ve Özgürlük İttifakının inisiyatif alarak gerekli çalışmaları yapmasını ve bu çalışmaları hayata geçirmek için siyasi mücadelesine süreklilik kazandırmasını talep ediyoruz.

KHK’lı Platformları Birliği olarak ülkemizde demokrasi ve özgürlük alanının genişletilmesinde her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtir, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

KHK’lı Platformları Birliği”

Özgür Platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir