Cumartesi, Haziran 15, 2024
MEDYADA BUGÜN

Bülent Şık: Öğrencilere Beslenme Desteği İçin Bir Kamusal Program Önerisi

KHK’lı akademisyen Bülent Şık Bianet’teki yazısında “Öğrencilerin okul ve derslik sorununu çözecek, ülke genelinde çift devre eğitime son verecek ve okullarda en az bir öğün iyi yemek çıkarılabilmesini sağlayacak bir kamu politikası oluşturmak gerekiyor. Bunu nasıl yapacağımıza kafa yormalıyız.” diyerek bir yazı kaleme aldı. Yazıdan bir kesit şöyle:

“Millî Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2021-2022 yılı verilerine göre, Türkiye’de geçen yıl okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde 19 milyon 155 bin 571 öğrenci örgün eğitim aldı.

Öğrencilerden 15 milyon 839 bin 140’ının resmî, 1 milyon 578 bin 233’ünün özel, 1 milyon 738 bin 198’inin ise açık öğretim kurumlarında eğitim gördüğü belirtiliyor.

Örgün eğitimde 2021-2022 eğitim öğretim yılında 56 bin 200’ü resmî okul, 14 bin 179’u özel okul ve 4’ü açık öğretim okulu olmak üzere toplam 70 bin 383 okul hizmet verdi.

Özel okullarda okuyan öğrencilere ailelerden alınan paralarla yemek desteği sunuluyor.

Resmî okullarda okuyan öğrencilere ise herhangi bir beslenme desteği yok.

Öğrencilerin okul ve derslik sorununu çözecek, ülke genelinde çift devre eğitime son verecek ve okullarda en az bir öğün iyi yemek çıkarılabilmesini sağlayacak bir kamu politikası oluşturmak gerekiyor.

Çocuklara en az bir öğün beslenme desteği sağlamak gerekiyor.

Bunu hem kısa vadede hem de uzun vadede nasıl yapacağımıza kafa yormalıyız.

Bu yazıda okullarda sağlıklı beslenme desteği nasıl sağlanır sorusuna bazı öneriler üzerinden yanıt vermeye çalışacağım.

Kantinler kapatılmalı

Okullardaki öğrenci kantinlerinin özel işletme statüsünden çıkarılıp birer mutfak birimine dönüştürülmesi gerekiyor.

Mevcut haliyle kantinlerin öğrencilerin sağlıklı beslenmesine olan katkısı son derece sınırlı. Aksine besin öğesi içeriği zayıf, obezite sorununa yol açan çeşitli gıdaların sunulduğu birer mekân olarak sağlığa zararlı yönleri olduğunu düşünüyorum.

…”

Bülent ŞIK’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir