Beklentisiz…

Psikolojide beklenti ile mutluluk ters orantılıdır. Beklentiniz varsa ve yüksekse mutluluğuz o oranda azalır. Ya da beklentiniz sıfırda ise mutluluk zirve yapar.
Güzel bir söz vardır “istediğini Allah’tan fiili iradesi ile isteyen elde ettiğini ondan bilen insanın karşısında hiçbir güç duramaz.”

Konu ne olursa olsun insan kendini gerçekleştirmek için yaşar. Kendi özelliklerini ortaya koyar, kendi rolünü oynar, kendi makamının , yeteneklerinin gereklerini yapar bunları yaptığı için mutlu olur. Bunları yaptığı için onay , takdir, iltifat bekliyorsa mutsuzluğa hazır olmalıdır çünkü bu her zaman olmaz.

İnsanlar bazen problemlerin çözümünü de başkasından bekliyorsa bu da maalesef hayal kırıklığı yaratır. Ülkenin ekonomik, sosyal , siyasi , yoksulluk, EYT, KHK gibi sorunlarının çözümü için kimler bu sorunlardan etkileniyorsa , şikayet ediyorsa, bilsin ki çözüm kendisidir.
Bu sorunların çözümü için örgütlenmiyorsa, düşünmüyorsa , baskı grupları oluşturmuyorsa hiç kimse ona çözümde yardımcı olmayacaktır.

Bu ülkede hayat pahalı ise, fiyatların düşmesi isteniyorsa bundan şikayet eden üretici ya da tüketici birlik olacak ve ülkeyi yönetenlerden hesap soracak. Hukuk zemininde sesini duyuracak. Hukuk içinde eylemini yapacak. Aksi durumda tuzu kuru iktidardan ve tuzu kuru burjuvadan çözüm gelmeyecektir.

EYT’liler nasıl örgütlendi ise , sendikalı işçiler nasıl haklarını alıyorsa aynen onun gibi KHK’lı da, emekli de , köylü de , esnaf da , öğrenci de , memur da örgütlenecek ve hakkını almak için çalışacak. Aksi durumda hiçbir siyasi irade adil olmayacaktır.

Allah bile istemeden vermezken insanlar verir mi hiç? Asla. İnsan neyi değiştirmek istiyorsa hiç kimseden beklemeden kendi iradesinin hakkını verecek istediğini alacak.
Beklemeyeceğim. Yapacağım .
Bekleme yap.
Beklemeyin yapın.
Yapan mutlu olur.
Yapan kazanır.
Yapan alır.
Yapan iz bırakır.
Yapan var olur.
Ya da bekleyin yok olacaksınız.

Ali DOLGUNYÜREK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir