Cuma, Haziran 14, 2024
YAZARLAR

Hak, Hukuk, Adalet

CHP her hafta grup toplantısını farklı bir ilde yapmaktadır. Bu haftaki toplantı Sakarya’da gerçekleşti. KHK’lı Platformları Birliği’ni temsilen 10 gün öncesinden CHP il yönetimi tarafından arandık ve Sakarya KHK’lılar Platformları olarak grup toplantısına davet edildik. Grup toplantısı sonrasında da Kanaat Önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin olduğu toplantıya katıldık. Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi ve Hukuk alanında akademik çalışma yapan bir kişi olarak bağımsız bir gözle CHP ve sayın Kılıçdaroğlu’nu gözlemleme imkânım oldu. Aslında tarihi anlardan birine şahitlik etmiş olduk.

Grup toplantısından başlayacak olursak, yarım saat öncesinden kapalı spor salonuna gitmemize rağmen salon tamamen doluydu. İçerde coşkulu bir kalabalık vardı. En çok tekrarlanan ve en çok katılım ile söylenen slogan ‘’Hak, Hukuk ve Adalet’’ sloganıydı. İkinci en çok söylenen slogan ise “Milletin Umudu Kılıçdaroğlu” oldu.

CHP teşkilatları seçimi kazanacakları noktasında umutlular ve iktidara yürüyüş havası hakim gözükmektedir. Sadece CHP teşkilatlarında değil halk arasında da CHP önderliğindeki ittifakın seçimi kazanacağı inancı hakim olmuş gözüküyor. Seçim konusunda umutlu olmakla birlikte, temkinliler ve var güçleri ile çalışıyorlar. İl Başkanı sayın Ecevit Keleş halkın içinde ve halk tarafından sevilen ,çalışkan bir insan olarak görülüyor.

Grup toplantısından sonra Sayın Kılıçdaroğlu Kanaat Önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. O toplantıya KHK’lı Platformları Birliği’ni temsilen Sakarya KHK’lılar Platformundan 3 arkadaşımızla beraber katıldık. Toplantı başlangıcında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu kendisine hiçbir çekince göstermeden her türlü sorunun sorulabileceğini belirtmesi bizleri ve diğer katılımcıları rahatlattı. Hatta kendi hatasını söyleyen kişinin, kendisinin dostu olduğunu söyledi. Gerçekten de 20 den fazla kişi farklı konularda soru sordu. Sayın Kılıçdaroğlu tüm soruları dikkatle dinledi, önündeki kağıda notlar aldı ve her soruyu ayrıntılı şekilde cevaplandırdı. Farklı konulara hiçbir danışmandan veya yardımcıdan destek almadan cevapladı. Grup konuşması yaptığı spor salonunda konuşma yaptığı kürsünun arkasına geçtim. En çok merak ettiğim konu promterdan mı konuşma yaptığı yoksa doğaçlama mı konuştuğu idi. Promter olmadan konuştuğunu gördüm. Kılıçdaroğlu kendine güveniyor ve her konuda konuşabilecek bilgi ve birikime sahip. Başkalarının yazdığı yazıyı promterdan okumadığı için insan olmaktan kaynaklı hatalar olacaktır ve oluyor. Geçmişte rahmetli Demirel, Erbakan ve Ecevit de doğaçlama konuşur ve ara sıra gaflar yaparlardı.

Sayın Kılıçdaroğlu’na sorulan sorular bir ana muhalefet liderine sorulan sorulardan ziyade yakında iktidar olacağına inanılan lidere sorulan sorulardı. Değişik gruplar kendi alanları ile ilgili sorunları dile getirdiler ve bu konuların çözümü için Sayın Kılıçdaroğlu’ndan destek istediler. Sayın Kılıçdaroğlu’nun çözüm önerilerinde sosyal devlet ve hukuk devleti olguları ön plana çıktı. Engelli çocuğu olan kadınların Almanya’da olduğu gibi kendi iktidarlarında da sigortalarının yapılacağını ve sigortalarının devlet tarafından yatırılacağı gibi çözüm önerilerini tek tek anlattı.

Sakarya KHK ‘lılar Platformunun önderlerinden Fatma Ayparçası’nın KHKlılara verilen haksız ve hukuksuz cezalarla ilgili nasıl bir çözüm getirecekleri sorusuna, Sayın Kılıçdaroğlu Anayasa, yasalar ve Evrensel hukuk kuralları vurgusu yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıf yaptı. Gerçekten de sadece Anayasa ve Evrensel Hukuk kuralları uygulansa mağdurların mağduriyetleri giderilir. Bu hafta CHP’nin Ankara’da bilbordlara astırdığı ‘’ Telafi Tazmin Yasası Dönemi Başlıyor’’ başlıklı afişin altında

“Masumlara Tahliye, Mağdurlara Tazminat Gelecek, Yozlaşmış Adalet Sisteminin Mağdurları Adil Mahkemelerde Yargılanacak” yazıyor. Sakarya’daki hukuk vurgusundan sonra bu afişler CHP ‘nin milyonlarca insanın mağduriyetini gidermek için çalıştığının ve çözüm önerileri hazırladığının göstergesidir.

Hak, Hukuk ve Adalet söylemi ve bu söylem doğrultusunda geliştirilen politikalar milyonlarca masum ve mağdur insanın umudu olmuştur.

Engin AVCI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir