Pazar, Haziran 16, 2024
MEDYADA BUGÜN

Barış Avşar: Kılıçdaroğlu’nun Gizli Stratejisi Ne?

Kılıçdaroğlu’nun aklında parlak görünen, hatta “bunu nasıl yapmazlar” diye çokça sorulan adımları içeren agresif bir muhalefet yerine daha çok ‘izleyen’ ve kararında adımları zamanı gelince atmayı içeren bir strateji var…

Herkesin aklındaki, “Altılı Masa’dan ortak aday olarak kendisinin çıkıp çıkmayacağı” gibi gündemleri geriye atıp sadece aile destek sigortaları ile ilgili soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ‘gizli stratejisini’ izlemeye devam edeceğini de bir kez daha gösterdi aslında dün. Peki neydi bu strateji? Bazı yanıtları üzerinden izini sürmeye çalışalım.

Peki CHP böylesi iddialı projelerle seçime hazırlanırken kendisini yeterince iyi anlatabiliyor mu? Kılıçdaroğlu bu konuda bir sorun yaşandığını kabul ediyor: “Bazen arkadaşlarla toplantı yaparken söylüyorum. Elin oğlu pire yapıyor deve diye satıyor biz deve yapıyoruz pire bile diyemiyoruz. Böyle bir sorunumuz var. Aşılması lazım. Tekrarın gücüne yeteri kadar inanmıyoruz. Biz bir defa söyledik herkes duydu zannediyoruz. Oysa aynı şeyi sürekli tekrar ederseniz geniş kitlelere ulaşma imkanınız olabilir. Bunu şimdi ağır ağır kırmaya başladık ama ne kadar başarırız onu bilmiyorum…”

Bir süre önce bazı gazetecilere ve kamuoyu araştırmacılarına yönelik isim vermeden yaptığı çıkışı da bu kapsamda hatırlamak gerek. “Muhalefet yapmayı sizden öğrenecek değiliz” şeklinde özetlenebilecek o çıkışta da görüldüğü gibi, Kılıçdaroğlu’nun aklında parlak görünen, hatta “bunu nasıl yapmazlar” diye çokça sorulan adımları içeren agresif bir muhalefet yerine daha çok ‘izleyen’ ve kararında adımları zamanı gelince atmayı içeren bir strateji var. Bu stratejinin ‘gizli’liği belki biraz, “kendimizi yeterince anlatamıyoruz” diyerek kabul ettiği iletişime dair eksiklikten kaynaklanıyor. Ve bu aşılabilir. Ancak aşılsa dahi ikna edici olur da yereldeki seçim zaferi genel seçimde kazandırır mı? Sorunun yanıtını almak için 2023 Haziran ayını bekleyeceğiz gibi görünüyor. Çünkü nasıl iktidarın attığı adımların seçmende yeni bir karşılık yaratıp yaratmadığını görebilmek enflasyon, işsizlik, dış politika gibi başlıklarda seçime kadar kalan sürede ne olacağını görmeyi gerektiriyorsa, ana muhalefetten ve ortaklarından bu alanlara dair gelecek adımlar da aynı şekilde bir ‘ince kırmızı hat’ çiziyor.

O hattın üzerinde sonuna kadar ilerleyebilen kazanacak…

Barış AVŞAR’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir