Cumartesi, Eylül 23, 2023
GÜNDEMSİYASET

Ertuğrul Günay: KHK Konusunda Gün Aydınlanıyor

Siyasetçi ve hukukçu Ertuğrul Günay , Yirmibirtv.com’dan Cüneyt Alphan’ın sorularını yanıtladı. Günay, Altılı Masa, Kürt meselesinin çözümü dahil olmak üzere pekçok soruya yanıt verdi. Son günlerde gündemde olan KHK’lılarla ilgili de konuşan Günay, “İktidar, KHK’ları muhalifleri tasfiye aracı olarak kullandı” dedi.

Söyleşiden ilgili bölüm şöyle:

Siyasal partilerin KHK’lılarla ilgili açıklama ve yayınladıkları “eylem planı”nı samimi buluyor musunuz? Sizce KHK’lıların mağduriyetleri nasıl çözülmeli ve Hükümet neden çözmemekte ısrar ediyor? 

Cevap: KHK’lılar sorunu, Türkiye’de hukuki bir sorun değildir. İktidar bu konuyu, muhaliflerini kamudan tasfiye etmenin acımasız bir aracı olarak kullandı, kullanıyor.

Hukuken, hakkında engelleyici bir yargı kararı olmayan herkesin, işine, özlük haklarına derhal kavuşması gerekir. Bu gereklilik, tartışılmayacak kadar açık ve nettir. Öte yandan, işlendiği zaman kanunda suç olarak görünmeyen nedenlerle kimseye ceza verilemez. 
Bu kural anayasa hükmüdür.  
Bu tür yargılamaların da yenilenmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi gerekir.

Muhalefet partileri içinde konuyu bu açıklıkla dile getirenler var. Zaman zaman bu netliği zedeleyen, tereddütlü beyanlar da oluyor. İktidarın şimdiye kadar ki en büyük başarısı, muhalefetin zihin altını etkilemesi oldu. 
Bunun izlerini KHK’lılar yahut HDP konusunda çokça görüyoruz. Ama gün geçtikçe güneş, kara bulutların etkisinden çıkıyor. Gün aydınlanıyor.”

Yirmibirtv.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir