Cuma, Haziran 14, 2024
MEDYADA BUGÜN

Edgar Şar: Muhalefetin Asıl Krizi

Geçtiğimiz hafta CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in bir televizyon programındaki sözleri üzerine başlayan “HDP’ye bakanlık verilecek mi?” tartışması muhalefet içinde bir krize yol açmış gibi bir görüntü oluştu.

Tekin’in partide yönetici bir pozisyonu yok. Ayrıca CHP yöneticileri hem yaptıkları açıklamalarla hem de verdikleri demeçlerle partiyi bağlayacak açıklamaların ancak yöneticileri tarafından yapılabileceğini ve bu tartışmanın “yersiz” olduğunu belirttiler. Buna rağmen İYİ Parti de tepkisini genel başkan dahil olmak üzere her seviyede verme ihtiyacı duydu ve bunu yaptı.

Ancak sosyal medyaya bakarsanız Altılı Masa’da halen sönümlenmeyen bir kriz görüntüsü var. Ben bunun sebebinin yapay bir “HDP’li bakan” tartışmasından olduğunu düşünmüyorum. HDP ile nasıl bir ilişki kuracağı ve seçimi kazanırsa Kürt meselesi konusunda ne yapacağı konusunda hiçbir şey söylememekle beraber Altılı Masa’nın üzerinde anlaştığı az sayıda konudan biri HDP’nin bu altılı yapı içinde olmadığı, olmayacağı. HDP’nin kendisi de bir başka ittifakın başını çeken bir parti olarak böyle bir talebinin olmadığını bir yılı aşkın süredir net bir şekilde söylüyor. Dolayısıyla Altılı Masa’da bir kriz, kavga olacaksa şu aşamada HDP sebebiyle olmaz.

Masada henüz konuşulmayan ve konuşulması için giderek daha az zaman kalan bir dizi başka konu var. Kısaca sıralarsak: Ortak adayın kim olacağı, masanın bir ittifaka dönüşüp dönüşmeyeceği, dönüşürse TBMM seçimlerinde nasıl bir liste stratejisi izleneceği ve geçiş döneminde ülkenin yönetilmesi için izlenecek yol haritası.

Altılı Masa ilk kez toplandıkları şubat ayından bu yana bu konularda bir şeyler yapacaklarını söylüyor ama henüz elde bir şey yok. “Neden yapmıyorsunuz?” diye sorulduğu zaman da genelde genel başkanların verdikleri cevap genelde “Seçim sathı mailine girilmeden neden yapalım?” mealinde bir şey oluyor. Şu anki yapay krize baktığımda, “İşte bunun için” diyerek konuşmayı sürdüresim geliyor…

Neyse…

Edgar ŞAR’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir