Cuma, Haziran 14, 2024
GÜNDEMİNSAN HAKLARIMEDYADA BUGÜN

Elif Çakır: KHK Mağduriyetinde ByLock Sorunu

Karar Gazetesi yazarlarından Elif Çakır cumartesi günü yayınlanan yazısında ByLock ile ilgili yazdığı bölümleri revize ederek bu konuya özel bir yazıyı bugün kaleme aldı. Çakır yazısında hata yaptığını da belirterek “Son olarak Cumartesi günü çıkan yazımda, KHK mağdurlarını savunurken sorunlu bir cümle kurdum: “ByLock indirmemiş, kullanmamış” dedim; indirmek, kullanmak tek başına suç olabilirmiş gibi… Hatalı bir cümleydi.” dedi. Çakır “Derdimi daha net anlatmam gerekiyordu.” ifadelerine yer verdi.

Elif Çakır’ın konuyla ilgili yazısından bölümler şöyle:

“KHK ihraçlarının büyük bir sosyal mağduriyet ve aynı zamanda vahim bir hukuk problemi olduğu artık vicdanlı düşünen herkes tarafından kabul ediliyor. Sadece bu mağduriyeti icra etmiş olanlar siyaseten reddediyorlar.

KHK ihraçlarıyla mesleklerinden atılanların bir bölümü ByLock kullanmakla suçlandı.

Türkiye’nin hukuk dışına çıktığı, toplumun akıl tutulması yaşadığı alanlardan biri de ByLock oldu maalesef.

Binlerce insan “ByLockçu” olarak damgalanarak sanık sandalyelerine oturtuldu, vatan haini, darbeci olarak suçlandılar, örgüt üyeliğinden onlarca yıl mahkumiyetler aldılar.

Yargıtay, bir kişinin telefonunda, kullansın, kullanmasın ByLock’un yüklü olmasını FETÖ üyeliği için yeterli delil sayınca ülke hepten bir akıl tutulmasının içine düştü maalesef.

Bir cinnet hali yaşandı; “irtibatlıymış” denildi, “iltisaklıymış” denildi, “Bylockçuymuş” denildi sorgusuz, sualsiz lanetlendi.

Fakat çok şükür ki ülkemizde hala vicdanlı hakimlerin olduğunu da gördük. O akıl tutulmasının yaşandığı, en zor dönemde iki hakim eş zamanlı olarak “ByLock tek başına delil sayılmamalıdır, suç eylemler üzerinden oluşur, suç ve suç unsuru arasında kesin delillere ihtiyaç vardır. Hakimler, kişilerin suç potansiyeli taşımasına göre karar vermez. ByLock kullandığı iddia edilen sanık hakkında mahkememize sunulan deliller yetersizdir” kararı verdiler. (26 Nisan 2017)

Zor zamanda hukukçu kimliklerini unutmadılar. Hukuktan, adaletten şaşmadılar.

O iki hakimi hatırlıyorsunuz değil mi? Bir kez daha kendilerine hukuk adına teşekkürle buradan isimlerini hatırlatmak isterim.

O iki hakim, dönemin Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Başkanı hakim Şenol Demir ve Gaziantep Bölge Adliyesi Mahkemesi 3. Ceza Dairesi Başkanı Hakim Zafer Yarar.

İktidar medyası iki hakimi “ByLock’u delil saymayan iki hakim” diye linç etti, adlarını FETÖ’cüye çıkardı, “FETÖ davasını sulandıran iki hakim” diyerek hedef gösterdiler, günlerce üzerlerinde tepindiler.

Nitekim dönemin HSYK’sı hakim Şenol Demir ve Hakim Zafer Yarar’ı 9 Mayıs 2017 tarihli 678 sayılı Yargı Kararnamesi ile memurluk derecelerini düşürerek bulundukları görevden düz hakimliğe atadı!

Ne oldu, peki?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, verdiği ByLock kararının yanlışlığından geri döndü, ByLock’un tek başına suç delili olamayacağına, kişinin örgütle organik ilişkisinin bulunduğuna dair başka delillerin olması gerektiğine karar verdi, yanlışın devamını önledi.

Son olarak Cumartesi günü çıkan yazımda, KHK mağdurlarını savunurken sorunlu bir cümle kurdum: “ByLock indirmemiş, kullanmamış” dedim; indirmek, kullanmak tek başına suç olabilirmiş gibi… Hatalı bir cümleydi. Derdimi daha net anlatmam gerekiyordu.”

Elif ÇAKIR’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir