Cumartesi, Aralık 9, 2023
GÜNDEMSİYASET

ByLock’un Lisans Sahibi David Keynes Beraat Etti

ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in (Alpaslan Demir) “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. David Keynes hakkında örgütün yapısına ilişkin verdiği bilgiler etkin pişmanlık hükümleri kapsamında değerlendirilerek ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık David Keynes (Alpaslan Demir) katıldı. Amerikan İstanbul Konsolosluğu temsilcileri de duruşmayı takip etti. Duruşma savcısı, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis ve etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep ettiği mütalaasını tekrar etti.

Beraatini istedi

Son savunması sorulan David Keynes, “Eski savunmalarını tekrar ederim. Beraatımı talep ediyorum” dedi. Mahkeme Başkanı, sanık Keynes’e hakkında ceza verilmesi halinde hükmün açıklanmasını geri bırakma hükümlerinin uygulanmasını isteyip istemediğini sordu. Keynes de uygulanmasını kabul ettiğini belirtti. Keynes son sözünde de beraatini istedi.

“Cezasızlık yasasını yerine getirmiştir”

Keynes’in avukatı Abdurrahman Bayramoğlu ise “Müvekkilim kendi isteğiyle gelip ifade verdi. Genç bir öğrenciyken gazeteci Hikmet Çetinkaya’ya ulaşarak örgüt hakkında bildiklerini anlatmıştır. Örneğin askeri okul sınavlarının örgüte önceden ulaştırıldığı gibi bilgileri anlatıyor. Örgüt onu uzaklaştırıyor. Daha sonra da teslim olarak yine tüm bildiklerini anlatmıştır. Sürekli devlete bildiklerini anlatma konusunda TCK’nin etkin pişmanlık hükümlerinin cezasızlık yasasını tam anlamıyla yerine getirmiştir. Bir hukukçu olarak ceza verilirse, verilen bilgilere rağmen örgüt üyeliğinden etkin pişmanlık hükümleri kimseye uygulanmıyor diye düşünürüm. Kendisi hakkında ceza verilmesine yer olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

T24

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir