Pazar, Mart 3, 2024
MEDYADA BUGÜN

Elif Çakır: KHK Sorunu Bu Ülkenin Kanayan Yarasıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KHK’lı eski bir kamu çalışanının “Başa geldiğinizde KHK’lılar ile ilgili nasıl somut bir çözüm önerisi sunacaksınız?” sorusuna verdiği yanıtla “FETÖ -CHP birlikteliği”ni ifşa etmiş mi oldu?

İktidara ve medyasına göre evet:

Hadise şöyle.

Biliyorsunuz TBMM’nin tatile girmesinin ardından, CHP yaz dönemi boyunca haftalık grup toplantılarını farklı illerde yapma kararı aldı. İlk grup toplantısını 2 Ağustos’ta Ağrı’da gerçekleştirdi.

Samsun’daki grup toplantısının ardından gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sırasında CHP liderinin önüne KHK’lı eski bir kamu çalışanı çıkıyor ve soruyor:

“Biz KHK’lılar somut bir şey duymak istiyoruz. Siz başa geldiğiniz zaman bize nasıl somut bir çözüm önerisi sunacaksınız?”

CHP liderinin bu soruya yanıtı şöyle oluyor:

“Az önce televizyonların olduğu yerde de söyledim. KHK’lıların tamamını görevlerine iade edeceğiz.”

Bu cevabın üzerine KHK mağduru vatandaş yeniden soruyor: “Tamamını mı?”

Kılıçdaroğlu da “Tamamını” yanıtını veriyor.

İktidar medyasının “Kapalı kapılar ardındaki FETÖ -CHP birlikteliğini yeniden gözler önüne serdi” diyerek köpürttüğü, kırmızı renklerle okurun gözüne sokmaya çalıştığı, Sayın Kılıçdaroğlu ile KHK mağduru vatandaş arasında geçen diyalog tam olarak böyle.

Ayaküstü gerçekleşen bir konuşma.

Kılıçdaroğlu elbette ki daha dikkatli konuşmalı, hukuki çerçeveden şaşmamalı, hukuka, adalete vurgu yapmalı. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinden FETÖ PKK bağlantısı çıkarmak büyük haksızlık.

Sonuçta KHK sorunuyla ilgili yaptığı onlarca açıklama var.

Eğer bir skandal varsa o CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bütün KHK’lılar görevlerine iade olacak” demesi değil, hukuka aykırılığın ötesindeki KHK skandalıdır. Asıl skandal olan muğlak suçlamalarla ülkeyi felce uğratmaktır.

KHK mağduriyeti AK Parti döneminin yarattığı mağduriyettir. Bu mağduriyeti topyekun ortadan kaldırması gereken, bu adaletsizliği düzeltmesi gereken AK Parti iktidarıdır.

Evet, CHP lideri ayaküstü dahi konuşurken dikkatli konuşmalı, hukukun sınırından çıkmamalı ama “KHK’lılar görevlerine iade edilecek” sözünden PKK FETÖ bağlantısı çıkartmak büyük bir vicdansızlıktır.

KHK mağduriyetleri yargısız, hukuksuz siyasi infazlardır. Muhalefet partilerinin gündeminde daha fazla yer alması gereken büyük bir sorundur.

Muhalefet partileri iktidarın şeytanlaştırma, düşmanlaştırma propagandasına aldırış etmeden, KHK sorununu gündemde tutması gerekiyor.

Bu kanayan yarayı nasıl durduracaklarını açıklamaları, kamuoyunun önüne somut, gerçekçi öneriler koymaları gerekiyor.

Elif ÇAKIR’ın Yazısı

One thought on “Elif Çakır: KHK Sorunu Bu Ülkenin Kanayan Yarasıdır

 • Albay Temel

  Onlar KHK ile sorgusuz sualsiz milleti nasıl işten attıysa sayın Kemal Kılıçdaroğlu da if KHK ile işlerine geri iade edebilir.
  Olması gereken budur
  Doğrusu budur.
  Darbeyi bahane ederek milletin ocağına incir ağacı diktiler.
  Darbeye kim katıldıysa cezasını çeksin darbeyle “ki onun da sayın Kılıçdaroğlu tarafından en ünce ayrıntısına kadar araştırılıp millete anlatılması şarttır”alakası olmayan binlerce masum insan var.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir