Cumartesi, Kasım 25, 2023
EĞİTİMGÜNDEM

Üniversitelere YKS’ye Girmeden Öğrenci Alındığı İddiası Meclis Gündeminde

CHP, bazı öğrencilerin YKS’ye katılmadığı halde yabancı öğrenci statüsünde üniversitelere kaydının yapıldığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partis (CHP) İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmadan dolaylı yollarla bazı öğrencilerin yabancı öğrenci statüsü ve çifte vatandaş uygulamalarıyla üniversitelere kaydının yapıldığına yönelik duyumlar aldıklarını açıkladı.

İddiaları Meclis gündemine taşıyan Özdemir, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

ADRES GÖSTERDİ: KAYYIM REKTÖRÜN YÖNETTİĞİ BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Cumhuriyet’in haberine göre İstanbul Milletvekili Özdemir, Meclis’e taşıdığı iddiasına ilişkin adres de göstererek “Atanmış rektör tarafından akademik ve idari kadrolar keyfi ve usulsüz kararlarla lağvedilirken diğer yandan yabancı öğrenci statüsü ile belirli bir kontenjan ve kriterlerle YKS’ye girmeden bazı öğrencilerin kayıtlarının yapılması yoluyla şimdi de Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrenci yapısı değiştirilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı.

‘YÖK, BU SKANDALLA İLGİLİ ACİLEN AÇIKLAMA YAPMALI’

“Bu skandal iddialarla ilgili YÖK acil olarak bir açıklama yapmalıdır” çağrısını yapan Özdemir, şu soruları yöneltti: “Yabancı öğrenci alımı yoluyla YKS puanı olmadan kayıt yapıldığı iddiası doğru mudur? Bu kişilerin bölümlere göre sayısal dağılımı nedir?”

Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir