Cuma, Haziran 14, 2024
MEDYADA BUGÜN

İbrahim Kiras: AKP Seçmenin Zekasını Küçümsüyor Mu?

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kiras, AKp’nin, başörtüsü ve imam hatip gibi meseleleri öne çıkartıp “karşı tarafı” sahaya çekme hamlelerinin kendi tabanını yanında tutmaya yeterli olmadığını yazdı. Sürekli aynı taktiğin tekrarlanmasının sonuç vermeyeceğine dikkat çeken Kiras, “karşınızdaki insanların zekasıyla alay eder görünmeniz muhataplarınızı sizden soğutur” ifadelerini kullandı. 

İbrahim Kiras’ın yazısından bazı bölümler:

“Çoktandır herkes farkında: İktidar cephesinin elindeki anahtar konsolidasyon siyaseti. Ülkeyi yönetenlerin sorumlu olduğu konuların ve yaşanan sıkıntıların yerine ideolojik ihtilafların gündemde tutulması siyaseti. Bu siyasetin sonuç vermesi için söz gelimi enflasyonun, işsizliğin, yolsuzlukların ve eğitimden dış politikaya her alanda kötü yönetimin yol açtığı bilumum problemlerin değil, başörtüsü veya imam hatip gibi konuların tartışılması gerekiyor.

Milliyetçi ve mütedeyyin kesimin ülkedeki asıl problemleri bir kenara bırakıp iktidar partisinin yanında saf tutmasını sağlayabilmek için ise ‘karşı tarafın’ kavga sahasına çekilmesi gerekiyor. Son dönemlerde Sezen Aksu’nun dilini koparma tartışmasından müzik festivallerinin yasaklanmasına ve Gülşen’in tutuklanmasına kadar yapılan birçok iş ‘karşı tarafın’ sokağa çıkıp ‘bizim tarafı’ korkutması ve böylelikle ‘bizim tarafın’ kötü yönetim, yolsuzluk vs. diyerek başka yerlere dağılmasını engellemeyi hedefliyormuş gibi görünüyor.

Ana muhalefet partisi politik çizgisini düzeltip iktidar cephesine konsolidasyon fırsatı vermez olunca birtakım sahne sanatçıları, sosyal medya fenomenleri veya magazin figürleri üzerinden üretilen ‘dini ve milli değerlere yönelik saldırı7 örnekleri yeterince ciddiye alınmadı ‘bizim taraf’ta.

Bu bir. İkincisi, karşınızdaki insanların zekasıyla alay eder görünmeniz muhataplarınızı sizden soğutur. Bugün hayat pahalılığının, işsizliğin, yolsuzlukların velhasıl kötü yönetimin mağduru durumundaki vatandaş söz konusu sorunların çözülmesine yönelik bir ışık yanmasını beklerken kendisine ‘Cambaza bak’ numarası çekildiğinin farkında. Böyle bir atmosfer içinde dini ve milli değerlerin tehdit altında olduğu ileri sürülerek hassasiyet sahibi vatandaşları bir bayrak altında toplama girişimleri en azından eskisi kadar başarılı sonuçlar vermeyecektir.

Peygamberlere hakaret etti denilen Sezen Aksu olayında bunu gördük, İmam Hatip okullarına dil uzattı diye suçlanan Gülşen hadisesinde ise çok daha fazlasını, gayet aşikâr bir kayıtsızlık gördük. Bunun ne anlama geldiği belli.”

İbrahim KİRAS’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir