Cumartesi, Kasım 25, 2023
MEDYADA BUGÜN

Ali Duran Topuz: Tutuklama Değil, Esir Alma Kararı

Gülşen hakkında bir tutuklama kararı verilmedi, çünkü bunu mümkün kılacak hiçbir hukuki boyut yok dosyada. TCK 216’dan yargılanması gereken tek şey, verilen bu tutuklama kararının kendisi.

Yuh. Tutuklama kararına değil. Tutuklama kararından önce Gülşen’e kusur bulanlara, ayıp bulanlara yuh. Gülşen’i eleştirmeden, ayıplamadan sözüm ona savunma, dayanışma ya da destek cümlesi kuramayanlara yuh.

Ayıplanacak tek şey var o da hukukla hiçbir ilişkisi, bağı olmayan, hukuku hiç mi hiç ilgilendirmeyen lafları hukuki düzleme, hem de ceza hukuku düzlemine çekenlerin yapıp ettikleridir. Üstelik çarpıtılmış haliyle bile söylenen sözlerin ceza hukukuyla hiçbir ilişkisi, bağı yok. Ceza hukukunu ilgilendiren hiçbir şey yok. Ne TCK 216’yı ilgilendiren bir şey var, ne de tutuklamayı mümkün kılacak bir şey var.

SİSTEMATİK KAMPANYA

Bu kampanyayı, mezuniyet törenlerine, konserlere, festivallere, toplantılara, anmalara getirilen sistematik yasaklardan bağımsız ele almak şart. Yasakçı ve baskıcı dalganın zaten doğal hedeflerinden biriydi Gülşen, giyiminden sözlerine sürekli hedefe konuluyordu; Sezen Aksu, Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar, Tarkan gibi iktidar türküsü çığırmayı reddeden sanatçılara karşı her fırsatta yapılmak istendiği gibi. Durumun böyle olduğunu, her şeyden önce bizzat Gülşen hakkındaki tutuklama kararı söylüyor.

Ali Duran TOPUZ’un Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir