Cuma, Haziran 14, 2024
GÜNDEMSİYASET

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığını İlk Turda Alırız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerde cumhurbaşkanlığını birinci turda alacaklarını, parlamentoda da Millet İttifakı’nın çoğunluğu elde edeceğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş’ vaadinde bulunan, seçim güvenliği, kurumsal reformlar, geçiş süreci gibi pek çok alanda çalışmalar yürüten “altılı masa”nın 21 Ağustos’ta yapacağı altıncı liderler buluşması öncesi Gazete Duvar’ın da aralarında bulunduğu bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda alacaklarını, “altılı masa”nın liderlerinin imzaladığı bildirilerin “seçim beyannamesi” olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, parlamentoda da Millet İttifakı olarak çoğunluğu elde edeceklerini ifade etti.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş’ vaadinde bulunan, seçim güvenliği, kurumsal reformlar, geçiş süreci gibi pek çok alanda çalışmalar yürüten “altılı masa”nın 21 Ağustos’ta yapacağı altıncı liderler buluşması öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu,”Daha aday net değil ama cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda mı biter? Altılı masanın isimsiz adayı ilk turda kazanır mı? Parlamento nasıl oluşur?” şeklindeki soruya yanıt vererek, “Parlamento aritmetiği lehimize sonuçlanır. Tablo giderek kendisini gösteriyor. Cumhuriyet Halk Partisi AK Parti’nin önünde gidiyor. Önümüzdeki süreç içerisinde bu biraz daha hızlanarak devam edecek. Parlamentoda da Millet İttifakı olarak çoğunluğu alacağız. Amacımız, onu da altı lider bir arada belirleyeceğiz, belli bir zaman dilimi içerisinde Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi ayağa kaldırmak ve bozulan çarkları işler hale getirmek” dedi.

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir