Cuma, Haziran 14, 2024
GÜNDEMSİYASET

Anket Şirketi Sahipleri: ‘Erdoğan’a Asla Oy Vermem’ Diyenler Yüzde 60

ORC’nin sahibi Mehmet Pöstaki ve Yöneylem’in sahibi Derya Kömürcü, son seçim anketlerine göre AK Parti’nin oy oranının yüzde 30’un altına düştüğünü belirttiler.

ORC Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Pöstaki ve Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Siyaset Bilimci Doç. Dr. Derya Kömürcü son anket sonuçlarını Sözcü’den Ruhat Mengi’ye değerlendirdi.

Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Kömürcü, “‘Cumhurbaşkanı Erdoğan aday olursa oy verir misiniz’ diye soruyoruz. ‘Kesinlikle oy veririm’ diyenler yüzde 30,7. ‘Erdoğan’a asla oy vermem’ diyenler yüzde 60” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan mı, muhalefet adayı mı” diye sorulduğunda da Erdoğan’ın oy oranının yüzde 33 civarında çıktığını söyleyen Kömürcü, “‘Muhalefetin adayı kim olursa ona destek veririm’ diyenler yüzde 54. Bu tabloya bakınca şunu söylemek mümkün; Türkiye’nin şu anda en büyük siyasal gücü ‘Erdoğan gitsin’ diyenler. İktidarı değiştirmek isteyenler çok kararlı, bu nedenle muhalefet bir arada durduğu ve bir hata yapmadığı sürece özellikle cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma ihtimali çok yüksek” diye konuştu.

“Erdoğan ancak seçime katılımı azaltarak kendi oy oranını artırabilir” diyen Kömürcü, “HDP’nin kapatılması durumunda HDP seçmeninin sandığı gitmemesi yönünde bir siyasal ortam yaratılabilir” ifadelerini kullandı.

ORC Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü Pösteki ise “Toplumda 6’lı Masa’ya güven mayısta 45,7, haziranda 50,6, temmuzda 54,9, bugün ise yüzde 57 oranına ulaştı” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin oy oranındaki düşüşü değerlendiren Pösteki “Genel seçmen üzerinden değerlendirdiğimizde iktidar partisinin 2018 genel seçimlerinde almış olduğu 42,6’lık bir oy var, bugün baktığımızda bu oy sadece bizim araştırmalarımızda değil birçok araştırma kuruluşunda yüzde 27-28 bandına gerilemiş durumda, kayıp yaklaşık 15 puan” dedi

“Cumhur İttifakı olarak değerlendirdiğimizde ise 2018’de oy oranı 53.7 olan Cumhur İttifakı’nın şu an 33.9’a gerilediğini görüyoruz” diyen Pösteki yaklaşık 20 puanlık fark olduğunu söyledi.

Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir