Çarşamba, Nisan 10, 2024
GÜNDEMSİYASET

KESK, Şubeleri Aracılığıyla ‘Seçim Güvenliği-Yerel Seçim Platformları’ Kuruyor

KESK, seçim güvenliği platformu çerçevesinde yerel seçim platformlarının kurulması için kendisine bağlı sendikalara yazı gönderdi.

KESK MYK tarafından 17.08.2022 tarih, 2022-462/04-91 Sayı,  Seçim Güvenliği Platformu- Yerel Seçim Platformlarının Kurulması Hk. Konulu yazısında: “Yaklaşık 60 milyon seçmenin gerçek iradesinin sandığa yansıması, seçimin adaletli bir şekilde, güvenlikle sonuçlanmasına yönelik emek ve demokrasi güçleriyle ortaklaşmayı esas alan bir yerden, bileşeni olduğumuz Seçim Güvenliği Platformu’nun çalışmaları devam etmektedir.  Bu kapsamda Seçim Güvenliği Platformu’nun bugüne kadar yaptığı çalışmaların ve birikimlerinin yerellerde de hayat bulması amacıyla Yerel Seçim Platformlarının kurulmasına karar verilmiştir” dedi. 

KESK, Tüm İllerde Bulunan Şubeler Platformlarına Yaptığı Çağrıda; “En geç Eylül ayında kuruluş süreci tamamlanacak olan Yerel Seçim Güvenliği Platformlarının oluşumunda aktif rol oynanmasını, kuruluşu tamamlanan Yerel Seçim Güvenliği Platformları hakkında konfederasyona ivedilikle yazılı bilgi verilmesini” belirtti. 

SEÇİM GÜVENLİĞİ YEREL PLATFORMLARI NASIL OLUŞUR?

Seçim Güvenliği Platformu (SGP), seçmen iradesinin, sandığa tam olarak yansımasını hedefler.

Sandık güvenliği ve seçim güvenliği, birbirini bütünleyen iki ayrı süreçtir.

Bu doğrultuda, ülkemizde adil ve güvenli bir seçim ortamı sağlanması önemlidir.

Halkın güvenle sandığa gidip, kendi seçimini temsil edecek oyu gönül rahatlığıyla kullanması ve bu oyun sandığa girdiği şekliyle sayımlara yansıması, demokrasinin temel göstergelerindendir…

Seçim Güvenliği Platformu, halk iradesinin her türlü şaibeden uzak şekilde sandıkta kendini göstermesi için oluşturulmuş bir güç birliğidir.

Yurttaşlık göreviyle oluşmuş bu sivil ortaklaşma, Haziran 2018 yılından bu yana, Platform olarak dönemsel çalışmalar yürütmüş siyasi partilerle de iletişim içinde, merkezi olarak görev yapmıştır.

Kamuoyuna da açıkladığımız üzere temel hedefimiz, yaklaşan seçimlerde sandığa gidecek olan her seçmenin, hangi partiye oy verirse versin, oyunun kullandığı gibi çıkmasıdır.

Ülkemizde seçimin adaletli ve şeffaf bir şekilde, güvenlikle sonuçlanmasıdır. Seçimlerde oy kullanma hakkı, demokrasinin temel güvencesidir.

Bugün ifade, gösteri, basın, serbest propaganda ve halkın kanaat oluşturma özgürlüğünün kısıtlandığı bir dönemden geçiyoruz.

Seçimlerin bu antidemokratik koşullar gölgesinde yapılmasına heves edenlerin olduğunu biliyoruz.

Nitekim seçim ortamına girdikçe zorluklarımızın artacağına, şaibeli girişimlerin yaşanacağına dair kaygılar da yoğunlaşıyor.

Seçim yasasıyla ilgili ‘yeni’ düzenlemeler, kamuoyunun dikkatini çekiyor.

YSK’da görev alacak hâkim görevlendirmelerine, seçim kurullarının oluşumuna ilişkin son düzenleme de, yaşanabileceklerin bir işareti.

Siyasal gelişmeler ve iktidar bloğunun politikaları, artık seçim sathına girdiğimizi gösteriyor.

Emekçilerin, kadınların, gençlerin, kısacası vatandaşlarımızın beklentisi, demokratik, şeffaf, güvenli ve adaletli bir seçim ortamının sağlanması, halkın iradesinin sandığa

eksiksiz yansımasıdır! Bu beklentinin gerçeğe dönüşmesinin yolu, edilgen bir biçimde beklemekten değil, sürece dâhil olmaktan ve mücadeleden geçer.

Tüm siyasi partilerin, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, STK’lar ve sivil inisiyatiflerin, tüm yurttaşların bu sürecin izleyicisi değil, mücadele odağı olacaklarına inanıyoruz.

Seçim Güvenliği Neden Yerelden Başlar?

SGP’nin, sadece büyük yerleşim birimlerinde değil, ülkemizin en ücra köşelerine kadar güvenli seçim çalışmaları örgütlemesi, yerel ayakların eksiksiz oluşturulması, amaç ve hedeflerimize uygun güvenli ve adil bir çalışma yürütülmesi, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de belirleyecektir! İşte bu nedenle

Yerel Seçim Güvenliği Platformlarının, Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar tüm yerleşim yerlerinde/seçim bölgelerinde oluşturulması ve bu sorumluluğu yerine getirilmesi, seçmen iradesinin sandık sonuçlarına yansıması açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir