Cumartesi, Aralık 9, 2023
MEDYADA BUGÜN

Ruşen Çakır: “Bay Kemal” Kendisini Aşıyor

En son geçtiğimiz salı günü CHP liderini Edirne’de izleme fırsatım oldu. Ve bu yazının başlığı da kafamda Edirne’de şekillendi: “Bay Kemal” kendisini aşıyor!

O zaman “Bay Kemal” kendisini aşıyor önermesini neye dayanarak ortaya attığım sorulacaktır. Açıkçası ve belki garip gelecek ama aynı soruyu ben de kendime çok sordum ve çok net cevaplar üretemediğimi gördüm. Ama şunu çok iyi biliyorum: Sabah saat 6:30’da yola çıkıp akşam 22:00’de eve vardığımda bu önerme/düşünce zihnimde çoktan yer etmişti. Diğer bir deyişle bir hissiyattan söz ediyorum. Yani gün boyu Edirne’de görüp duyduklarımdan, gözlemlediklerimden bu sonucu çıkardım.

Kabuğunu kıran CHP

Tekrar Kılıçdaroğlu’nda dönecek olursak; Edirne’de beni en çok etkileyen iki husus, o sıcak yaz gününde öğle saatlerinde grup toplantısını izlemek için kültür merkezini dolduran kalabalık ile trafiğe kapalı bir çarşıda Kılıçdaroğlu’nun esnaf ziyareti yapmasını imkansız kılan izdiham oldu. Özellikle izdihama çok şaşırdım ve “Herhalde Kılıçdaroğlu da bu kadarını beklemiyordu” diye düşündüm.

Baş aktör Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu CHP’nin başına geçtikten sonra “yeni” bir CHP vaat etmişti, galiba bu vaadi yeni yeni gerçekleşiyor ya da gerçekleşebilir. Bunun için CHP’nin kendisini aşması gerekiyor fakat biz bir süredir CHP’den ziyade Kılıçdaroğlu’nun kendisini aşmakta olmasına tanık oluyoruz. Evinin mutfağından yaptığı video yayınları, resmi kurumları ve SADAT’ı basması gibi olaylar bu noktada ilk akla gelenler. Ama en önemlisi Erdoğan’a karşı defansif değil ofansif oynamaya başlaması ve bunun sonucu olarak Erdoğan’ı sık sık kendisini savunmak zorunda bırakması. 

Ruşen ÇAKIR’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir