Pazar, Mart 3, 2024
EĞİTİMGÜNDEM

Bakan Özer, Eğitimdeki Sorunu Bulamayınca ‘Kariyer Sınavı’ Getirmiş!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların eğitim verme biçimindeki yeterliliği tespit etmekte çıktı, yani öğrenci başarısı üzerinden ölçümlerin ‘sorunu tam göstermediğini’, öğretmenlerin de bu sebeple ‘kariyer sınavı’na sokulmasına karar verildiğini söyledi.

Özer daha önceki bir konuşmasında ”Türkiye, son 20 yılda tüm değerlendirmelerde yükselişte, Türkiye son 20 yılda eğitimde devrim yapmıştır”  demişti.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere verilen eğitim programının ardından 26 Eylül-3 Ekim arası yazılı sınavlar düzenleyecek. Sınav neticesinde ‘uzman öğretmen’‘başöğretmen’ gibi unvanlar kazanılacak.

Öğretmenler böyle bir sınava sokulmayı ‘onur kırıcı’ bulduklarını dile getirmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da iktidarı işbirliğine çağırıp “Gelin birlikte bu işi daha makul bir şekilde çözelim” demişti.

Çağrısı karşılık bulmayan CHP lideri, bu sefer öğretmenlere seslenip “Bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu sınava girmeyin. Sizleri incitmeyecek çözümü seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz” diye konuşmuştu.

Konu gündemdeki tazeliğini korurken, Milli Eğitim Bakanı Özer, dün bu sınavı eleştirip “Bakanları da göreve başlamadan önce yeterlilik sınavına sokalım” diye ‘öneren’ Habertürk yazarı Fatih Altaylı’yı aradı.

Altaylı bakanla arasındaki konuşmayı köşesine taşıdı

Yazıyı okumak için

Bakan özetle şunları kaydetti:

*Peki nasıl yapacaktık, öğretmenlere verdiğimiz ara eğitimlerin sonuçlarını nasıl ölçecektik, siz söyleyin?

*Eğer lisansüstü eğitiminiz, doktoranız varsa, bunlar branşla yüzde yüz alakalı değilse bile bu sizi sınavdan muaf tutuyor ve lisansüstü eğitimle uzman, doktorayla doğrudan başöğretmen oluyorsunuz. Ama ya gerisini ne yapacağız. Burada sayı yetersiz kalıyor.

*Bu sınav başından belli idi. Uzaktan eğitimle 180 saatlik eğitim ve bu eğitimin sonuçlarını ölçmek için bir sınav yapacaktık. Burada ne ayıp var?

Diken

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir