Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEM

CHP, YSK’de Olmayan Seçmen Verilerine Nasıl Ulaştı?

CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, seçmen bilgilerine dair ellerinde olan verilerin suç teşkil etmediğini belirterek, “YSK’dan aldığımız verileri işliyor ve bir sonuca ulaşıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) elinde yok” açıklaması, siyasette yeni bir tartışma başlattı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik Kılıçdaroğlu’nun sözlerini “YSK’da olmayan verilere sahibiz” şeklindeki çok sorunlu ifadesini milletimize izah etmelidir” ifadeleri ile eleştirirken, İçişleri Bakanlığı da Kılıçdaroğlu’nun elindeki söz konusu bilgilerin kaynağını açıklanmasını ve özür dilemesini isterken, aksi takdirde suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Partinin elindeki seçmen bilgilerinin kapsamını ve üzerinde yaptıkları çalışmaları Gazete Duvar’a anlatan CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK’den alınan açık seçmen listelerinin geliştirilen filtre yazılımlar sayesinde işlendiğini ve ortaya kontrolleri yapılmış yeni verilerin çıktığına vurgu yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçime girmeye hak kazanan her partiye, yılda iki kez seçmen kütüklerine ulaşma olanağı sunduğunu ifade eden Yakupoğlu, verilerin yasa dışı olmadığına ve seçime girmeye hak kazanan başta AKP olmak üzere her partinin üzerinde çalışarak ulaşabileceğine dikkat çekerek, “CHP’nin bilgiişlem birimi YSK’dan alınan seçmen kütükleri verilerini geliştirilen yazılım programları sayesinde ayıklıyor. Kullandığımız farklı filtreleme programları ile bu verilerin çapraz kontrollerini yapıyoruz. Kontrolleri yaparken de YSK’dan aldığımız seçmen kütüklerinde olan seçmenin adı, soyadı, baba, ana adı, doğum yılı, doğduğu ilçe adı, oturduğu yer adresi ve TC kimlik numarasını kullanıyoruz ve geçmişteki seçmen listeleri ile karşılaştırmasını yapıyoruz” dedi.

Yakupoğlu, bu duruma ilişkin örnekler verdi ve ekledi: “Mesela bir adreste 50 seçmen kayıtlı görünüyor ancak bizim kontrollerimizde bu adres arsa çıkıyor. O zaman da kentsel dönüşüme giren yerleri araştırıyoruz ve verileri sistemimize işliyoruz. Ya da bir şehirde oltalama denilen yöntemle ‘mükerrer seçmen’ olup olmadığının kontrollerini yapıyoruz. Yani YSK’dan aldığımız verileri işliyoruz ve ortaya bir sonuç çıkıyor”

Gazete Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir