Salı, Nisan 16, 2024
MEDYADA BUGÜN

Murat Sabuncu: Bay Kemal ‘Sol’dan Yükleniyor

Kemal Kılıçdaroğlu bir süredir sol ekonomi politikaları, jargonu ile sınıf siyasetini yükseltiyor. Kimi söylemlerinde inceden bir ‘sol popülizm de’ görmek mümkün…Şimdilik çerçeveyi iyi tutturmuş gözüküyor. Ancak ‘altı masa’ ile önerdiği politikaları nasıl örtüştüreceği de önemli olacak

Sabah 05.00. Edirne’ye doğru yola çıkıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’nun illerde yaptığı grup toplantısını izleyeceğim. Erzurum’dan sonra bu ikincisi olacak. Sabah 06.00 civarı Silivri önünden geçiyorum. Benim de bir süre kaldığım A6/47’ye içimden selam yolluyorum. Can Atalay, Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman’a. Bir süre evvel Kahraman’ın evladı Vera’nın doğum günü idi. Kılıçdaroğlu da katılmıştı. Yıllardır ne çok evlat, anne babasını bekledi, bekliyor burada…

Sorunlar büyük. Herkes anlatıyor. Ayakta kalmaya, yaşamaya çalışıyorlar… Kılıçdaroğlu konuyu yine üreten ve üretmeden kazanan-faiz-alan çelişkisine getiriyor.

Şöyle diyor:

“Beyler ellerinde viski kadehleri, vergisiz faizden kazanacaklar. Çiftçi, esnaf, sanayici, onların günahı ne? Öbürkünün riski yok. O paraların tamamını millete vereceğim.”

Kurulan masanın hemen arkasında, Kılıçdaroğlu’na yakın bir sandalyede oturuyorum. CHP Lideri’nin yan sandalyesinde köyün muhtarı Ahmet Karanfil var. Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden hemen sonra yakınımda oturan köyden bir bey ‘yaşa be ya’ diyor. ‘Bir de şu üç katlı sağlık ocağına doktor işini çözse…’ Haftanın belli günleri doktor gelip ilaç yazıp gidiyormuş. ‘İktidarda değiller biraz bekleyeceksiniz’ diyorum. ‘”Yok o söyleyince de iktidar yapıyor” diyor.

Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında da aynı şeyi hissediyorum. ‘CHP iktidar olmasa da yaptırım gücü var’ algısı yerleşiyor. Defterime bu algı önemli diye not düşüyorum. (KYK örneği, emekli ikramiyesi, elektrikte TRT payı gibi uygulamalar.) Bir de “Bay Kemal” konusu. Konuyu buradan açınca kahkaha ve alkış patlıyor. Grup toplantısına – salona tekrar döneceğim. Ama alana devam.

Murat SABUNCU’nun Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir