Cumartesi, Aralık 9, 2023
EĞİTİMGÜNDEM

Necla Kurul: Tepki Olmasaydı KPSS İptal Edilmezdi, Mücadele Etmeliyiz

Kamu kurumlarının siyasetten uzak durması ve yurttaşa güven vermesi gerektiğini vurgulayan Eğitim Sen Başkanı Kurul ‘Ne yapılabilir’ sorusuna cevap bulmalı ve mücadele etmeliyiz’ dedi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) bazı soruların Yediiklim Yayınları tarafından hazırlanan deneme sınavlarındaki sorularla aynı olduğunun ortaya çıkmasının ardından, gelen tepkiler üzerine sınav iptal edilerek 17 Eylül’de yeniden yapılacağı açıklandı. Tepkilerin güçlü etkilerinin olduğuna işaret eden Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, “Sosyal medya güçlü bir biçimde tepki vermeseydi, sınav iptal olmayacaktı. Tepkilerimizin çok önemli olduğunu net bir şekilde görüyoruz” dedi.

‘GÜÇLÜ BİR TEPKİ VERİLMESEYDİ SINAV İPTAL OLMAYACAKTI’

Eğitim Sen Genel Başkanı Kurul, KPSS sorularının sızdırılmasına ve sınavın iptaline ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

Türkiye’nin çok ciddi bir krizle karşı karşıya olduğuna işaret eden Kurul, bilim insanlarının, öğretmenlerin ve eğitimcilerin doğruyu öğrencilere aktarmakta zorluk çektiğine değindi. Kurul, “Hırsızlıklar, yolsuzluklar ve doğa tahribatı o kadar büyümüş ki, bu krizlerin çoğu eğitim alanına yansıyor. KPSS sorularının çalındığını sosyal medyadan öğrendik. Sosyal medya güçlü bir biçimde tepki vermeseydi, sınav iptal olmayacaktı. Tepkilerimizin çok önemli olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Nerede olursak olalım, birçok kurum ve siyasal partiyle, özgür ve örgütlü bir mücadele yürütmemiz gerekecek. Halis Aygün eski ÖSYM başkanıydı ve 4 yıldır görev başındaydı. Kendisi verdiği ifadelerinde de ‘Birileri başarımı çekemedi düğmeye bastı’ diyor. KPSS sınavı eylül ayında tekrar yapılacak ve her şey güllük gülistanlıkmış gibi devam edecek” dedi.

Artı Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir