Pazar, Haziran 16, 2024
GÜNDEMİNSAN HAKLARI

Bu Da Kelepçeli Muayene Ayrımcılığı!

Adalet Bakanlığı, kelepçeli muayeneyle ilgili düzenlemelerin yapıldığını duyurdu. Ancak söz konusu düzenleme mahpuslar arasında ayrımcılığa yol açıyor.

Cezaevlerinde tutulan mahpusların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen kelepçeli muayeneyle ilgili yeni düzenlemeler kapıda… Adalet Bakanlığı, Ceza İnfaz Yasası’nda değişiklik öngören bir çalışma başlattı. Yasadaki ‘Hekim talimatıyla kelepçeli muayene yapılabilir’ hükmü kaldırılacak. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİİST), kelepçeli muayeneyle ilgili çok sayıda başvuru aldıklarını söyleyerek yapılacak ‘düzenlemenin’ birçok sorunu da beraberinde getireceğini belirtti.

‘DÜZENLEME HUKUKA AYKIRI’

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışma sonucu yasadaki 50. madde düzenlenecek. Buna göre, doktorların ‘kelepçeli muayene’ yetkisi kaldırılacak. Söz konusu düzenlemenin ekimde teklif olarak TBMM’ye sunulacağı, ancak teklifte “terör örgütüne üye olmak” suçundan ve “karşısındakine zarar verebilecek derecede şiddet eğilimi gösteren” hükümlü ve tutukluları kapsamayacağı belirtiliyor.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e konuşan Avukat Ruken Altun, düzenlemenin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Altun, “Uluslararası standartlar, sözleşmeler ve protokoller; sağlık hakkı konusunda toplumun her kesimine olduğu gibi mahpuslara da eşit bir şekilde uygulanmasının devletin bir yükümlülüğü olduğunu vurgulamakta. Türkiye’de de Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında kanunun (5275 s.k.) 6.maddesinin f fıkrasında; ‘Ceza infaz kurumlarında hükümlülerin yaşam hakları ile beden ve ruh bütünlüklerini korumak üzere her türlü koruyucu tedbirin alınması zorunludur’ cümlesiyle yaşam ve sağlık hakları koruma altına alınmıştır” diye konuştu.

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir