Salı, Kasım 28, 2023
GÜNDEMSİYASET

Saadet Partisi: 35. Madde İhraçları İle Anayasa İhlal Edildi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, Ankara’da Alevilere yönelik yapılan saldırıları ve Temmuz ayı biterken kamuda yapılan ihraçları değerlendirdi. kınadıklarını belirtti.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Arıkan gündeme dair açıklamalarda bulundu. Arıkan, Ankara’da Alevi Derneklerine yönelik yapılan saldırıları kınadıklarını söylerken ‘kardeşliğimize zarar verilemeyecekler’ dedi.

Arıkan 357 sayılı KHK’nın geçici 35. maddesi ile kamudan yapılan ihraçlara da değindi. Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“KHK’lar ile can yakmaya, yaşama sevincini hırpalamaya ve zulmetmeye özen gösteriyorlar. OHAL 7 kez uzatıldı. OHAL fiilen devam ettirilmiştir. Kamudan sorgusuz sualsiz ihraçlar devam etti. 657 Devlet Memurları Kanunu hiçe sayılarak kamu kurumlarına personel ihraç yetkisi verilmiştir. Bu durum anayasaya aykırı şekilde verilmiştir. Yürürlükten kaldırılmasına günler kala yapılan ihraçlar ile zulüm devam ettirilmiştir. Anayasa 38. maddesi açıktır. Buna göre; Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez denilmektedir. KHK’lar Anayasa 38. maddenin açıkça ihlalidir”

Özgür Platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir