Cuma, Haziran 14, 2024
YAZARLAR

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik

KHK’lar ile ihraçlar ilk başladığı zaman kamu emekçilerini ve toplumun tamamını uyarmıştık. “Bir gün herkes KHK’lı olabilir.” demiştik. Maalesef bu öngörümüz doğrulanmış oldu. KHK ihraçları sonrasında siyasi iktidar 375 sayılı KHK’nın 35.maddesine dayanarak on binlerce kamu emekçisini ihraç ederken pek çoğu da güvenlik soruşturması ile mağdur edildi. Bu uygulamalar ilk başladığında ihraç edilenler ve aileleri, siyasi partiler ve emek meslek örgütleri gerekli tepkiyi ve direnişi sergilemiş olsalardı bu ihraçlara engel olunabilirdi. Ancak ihraç edilenler ve diğer toplumsal muhalefet güçleri bir direniş hattı oluşturup net bir tavır ortaya çıkaramadı.


Birkaç gündür sosyal medyada yayılan haberlere göre 6 ile 8 bin arası yeni ihraçların olduğu bilgisi veriliyor. Bu demek oluyor ki 100 bin civarındaki insan daha bizim 6 yıldır yaşadığımız sorunları yaşayacak. Bu arkadaşlara üzülerek aramıza “hoş geldiniz” diyoruz. Tabii ki bu arkadaşlar bizden daha avantajlı durumdalar. Çünkü 70 ilde örgütlü olan ve amasız fakatsız tüm KHK mağdurlarını kapsayan bir mücadele hattı oluşturan KHK’lılar Platformu var. Ayrıca artık KHK’lılara ilk zamanlardaki gibi vebali muamelesi yapmıyor ve toplumsal izolasyona tabi tutmuyorlar.
Yeni ihraç arkadaşlara ve KHK’lılar Platformu ile henüz iletişim kurmamış ihraç emekçilere şöyle bir çağrı yapmak istiyorum.

Arkadaşlar, yaklaşık 4 yıldır tüm mücadele yöntemlerini kullanarak KHK sorununun toplumsallaşmış olduğunu bunun yanında muhalefet partilerin tümünün sorunu gündemlerine aldıklarını bilmenizi isterim. Ancak bu gündemde olma hali yeterli değil. Önemli olan tüm KHK’lıların bu mücadeleye katılıp sorunun çözümüne dair irade göstermesi ve inisiyatif almasıdır. Gün, sorunlarımıza ve taleplerimize sahip çıkma günüdür. Bu yüzden KHK’lılar Platformları olarak her ilde “Sen yoksan bir eksiğiz” diyoruz. Burada şunun altını ısrarla çizmek isterim. Umutsuzluk asla yok. Güzel günler yakın ve bunu hep birlikte başaracağız.


Tabi ki muhalefete de bir çağrı yapmakta yarar var. Eğer siz gerçekten bu ülkedeki hukuksuzluğu görüyor ve evrensel hukuka uygun davranıyorsanız asla KHK sorununa ön kabullerinizle yaklaşmamalısınız. KHK sorununu bir insan hakkı ihlali olarak görmek zorundasınız. Çünkü KHK’ların kendisi tek başına bir hukuksuzluktur ve bu hukuksuzluğu amasız gidermek zorundasınız. Biz KHK’lılar birer seçmeniz bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Bizim tamam demediğimiz hiçbir çözüm bizi tatmin etmez ve biz de ona göre davranırız. Eğer bu ülkeye dair bir iddianız varsa aileleri ile birlikte 8 milyonu bulan KHK’lıları görecek şekilde politika oluşturmak zorundasınız.


Son söz olarak KHK’lı arkadaşım haklı mücadelemize omuz verin ve KHK’ların biran önce çöp olmasını birlikte sağlayalım.

Münir KORKMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir