Cuma, Haziran 14, 2024
GÜNDEMSİYASET

HDP’li Sancar’dan Demirtaş’ın CB Adaylığı Açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde isimlerden ziyade ilkelere odaklandıklarını Selahattin Demirtaş’ın adaylık açıklamasıyla ilgili konuştu. Sancar, ‘adaylık için yol ve yöntem bellidir. Demirtaş’ın adaylığı değerlendirilecektir dedi.

Artı Gerçek’ten İrfan Aktan’ın sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a göre seçimler öncesinde İmralı üzerinden spekülasyon yapılmasını engellemenin yolu, muhalefet partilerinin de Öcalan’la görüşme talebinde bulunmalarıdır derken Selahattin Demirtaş’a yönelik sorulara da yanıt verdi.

Selahattin Demirtaş adaylığa hazır olduğunu ama buna HDP’nin karar vereceğini söylüyor. Siz Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığına nasıl bakıyorsunuz?

Aday konusunda nasıl bir süreç işleteceğimizi herkes biliyor. Biz isimler üzerinden değil, ilkeler, süreçler ve yapılar üzerinden geniş, açık ve doğrudan müzakere yapmayı doğru buluyoruz. Bunun muhatabı da sadece Millet İttifakı değil, bütün demokrasi güçleridir. Tüm demokrasi güçlerine seslenerek, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarının isimler üzerinden yürütülmesinin dönüşüm imkânlarını zayıflatıp bloke edebileceğini söylüyoruz. Nitekim yaklaşık bir buçuk yıldır isimler üzerinden yapılan tartışmaların yarattığı kısırdöngüyü görüyoruz. Millet İttifakı’nın isim tartışmalarını bir kenara bırakma kararı almasını doğru buluyorum. Önce ilkeler ve hedefler konusunda müzakere, bu müzakereden de bir mutabakat çıkarsa, tüm bu mutabakatı sırtlanabilecek bir isim tartışılmalı. Önerdiğimiz yöntem bu kadar açık ve net.

DEMİRTAŞ ADAY OLMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYORSA, BU DA DEĞERLENDİRİLECEKTİR

Peki bu yöntem uygulanmazsa, parti olarak adayınız Demirtaş mı?

Eğer bu yöntemimiz diğer muhalefet partileri tarafından kabul edilmezse, ki ben değerlendirme sürecinin devam ettiğini, kapıların kapanmadığını düşünüyorum… Millet İttifakı’ndan olumlu bir yanıt gelmemesi halinde, önümüzde duran seçenekler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Bu seçeneklerin içinde en öne çıkanı da kendi adayımızla seçime katılmaktır. Bu konuda isim belirlerken de katılımcı, çoğulcu yöntemi esas alacağız. Elbette Selahattin Demirtaş aday olmak istediğini söylüyorsa, bu da değerlendirilecektir. Ama Selahattin Demirtaş bu partinin her kademesinde görev yaptığı, sürecin nasıl işlediğini gayet iyi bildiği için ısrarla “partim karar verirse adaylığa hazırım” diyor. Dolayısıyla Demirtaş’ın da bizim izlediğimiz yol ve yöntemden farklı bir yol-yöntem önerdiğini düşünmüyorum.

Artı Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir