Cuma, Nisan 12, 2024
GÜNDEMİNSAN HAKLARI

AYM’den Zorunlu Din Dersi Kararı: Ateist Öğrenciye Tazminat

Anayasa Mahkemesi, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulmak isteyen bir ateist öğrencinin başvurusunun kabul edilmemesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti. 

Türkiye’de ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açılan birçok davadan benzer kararlar çıksa da hükümet din dersini zorunlu tutmaya devam ediyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Anayasa Mahkemesi (AYM) din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulmak isteyen bir ateist öğrencinin başvurusunun kabul edilmemesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti. AYM öğrenciyle velisine 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Karara 15 AYM üyesinin yedisi karara karşı oy kullandı. Mahkemenin bu kararı ders müfredatını inceleyerek aldığı belirtildi.

Anayasa’nın 24’üncü maddesindeki “Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır” ve “Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır” ifadelerini hatırlatan AYM, mevcut müfredatın ilk alıntıda yer alan din kültürü ve ahlak öğrenimi sınırlarında kalmayıp ikinci alıntıda yer alan din eğitim ve öğretimi seviyesinde olduğuna hükmetti.

Bu konudaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay kararlarını da hatırlatan AYM, Danıştay’ın 2017’de içtihat değiştirerek dersin Anayasa’ya uygun olduğuna karar vermesine rağmen bu kararın gerekçesini açıklamadığını belirterek bunu dikkate almadı.

AYM zorunlu din derslerinin “İslam’ın Türk milletinin çoğunluğu tarafından uygulanan ve yorumlanan şekline ilişkin bilgilere odaklandığını” ve yalnızca İslam dinine ait ibadetleri öğrettiğini belirtti.

DİKEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir