Cuma, Kasım 24, 2023
YAZARLAR

KHK’lılar Platformu ve Ortak Paydalarımız

KHK’lılar Platformu, KHK’nın kendisinin bir insan hakkı ihlali olduğunu düşünen ve KHK’ların oluşturulma biçimine itiraz eden 3-5 arkadaşın İnsan Hakları Derneği Adana Şubesine başvurusu ile İHD Adana Şubesinde ‘İhraçlar Komisyonu’ adı altında kuruldu. Ardından KHK’lılar Platformu adıyla farklıkları zenginlik olarak gören tüm KHK’lıları kapsayacak şekilde 69 il ve 70 ilçede örgütlü mücadelesini sürdürmektedir. KHK’lılar Platformu ilk kurulduğunda kamuoyuna bir manifesto yayınladı. Bu manifesto şöyleydi:

Bu manifestodaki amaç doğrultusunda yaklaşık 4 yıldır büyük bir özveri ile yolumuza devam ediyoruz. Platformların kuruluşundan itibaren KHK’ların siyasi kararla ilan edildiğini KHK’larla yaratılan sorunların tam çözümünün de siyasi kararla olacağını düşündüğümüz için AKP-MHP ve ortakları dışındaki tüm partilerle görüşülmesi ve işbirliği yapılması kararı alındı. Bu güne kadar da hem merkezi olarak hem de yerellerde bu görüşmeler başarıyla uygulandı. Platformlardaki KHK’lı arkadaşlarımız tüm siyasi partilere ve emek meslek örgütlerine KHK zulmünü ve çözüme dair önerileri anlattı ve anlatmaya devam ediyor. Bu görüşme ve işbirlikleri sonucu birçok parti KHK’lılara karşı önyargılarını büyük oranda değiştirdi ve KHK meselesini yetersiz de olsa gündemlerine almaya başladı.

KHK’lılar, sorunun sadece işlerine geri dönmekte sınırlı olmadığını görerek Türkiye’deki demokrasi mücadelesinin bir parçası olmanın bilinci ile demokrasiden yana tarafını da göstermiş oldu. Bu konuda çok önemli inisiyatifler aldı. Çünkü bu ülkenin demokratikleşmesinin ve ülkemizde evrensel hukukun egemen olması ile yaşanan birçok soruna çözüm sağlayacağı bilinciyle hareket ediyor.

KHK’lılar Platformunda her düşünceden inançtan insanın olması, 4 yıllık mücadele pratiği ve yapılan çalışmalar sonunda ortaya pek çok ortak payda da çıkmış oldu. Bu ortak paydalar aslında ülkemizin geleceğinde de çok önemli bir yere sahip olacak. Bunların bazılarını burada ifade etmek istiyorum:

-Kadın ve çocuk haklarının önceliği

-İfade özgürlüğü, düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğü, inanç hürriyeti ve insan haklarına saygı

-Çoğulculuk ve bireysel hak, özgürlere saygı

– Mücadele, direniş, eylem ve protesto özgürlüğü

-Farklılıklara saygı, eşitlik ve hoşgörü

-Anti-Militarizm, savaş karşıtlığı

-Özgürlükçü laiklik

-Doğayı korumak, ekolojik bir dünya, tüm canlılara saygı

-Emeğe ve emekçiye saygı, adil gelir dağılımı

-Bağımsız tarafsız yargı ile evrensel hukukun işletilmesi

-Parasız eğitim, parasız sağlık

-Dezavantajlı gruplara destek (engelli bireyler, romanlar, yetimler vb…)

-Eşit vatandaşlık

-Çocuk işçiliği ve çocuk yaşta evliliklere karşı olmak

-Ana dilde eğitim, halkların eşitliği

-Kılık kıyafet özgürlüğü

-Parlamenter demokrasi, radikal demokrasi ve kuvvetler ayrılığı

-İşkence ve işkenceciye sıfır tolerans

-Ötekileştirici, ayrıştırıcı söylem ve eylemlerin reddi

-Azınlık hakları

-LGBTİ+ hakları

-Cemevlerine yasal statü

-Hesap verilebilirlik, şeffaf yönetim

-Kamucu politikalar, fırsat eşitliği

-Siyasi etik

Bu ortak paydalar tabi ki kendiliğinden oluşmadı. Bu uzun erimli bir çabanın ve KHK’lılardaki bilinç değişiminin, ön kabullerin, geleneksel kültürel aidiyetlerden sıyrılmanın ve en önemlisi eleştirel düşünebilmenin sonucu olarak ortaya çıktı.

Burada şunu çok net ifade etmekte yarar var. Sayıları aileleri ile birlikte milyonları bulan KHK’lılardaki sosyolojik değişim bu ülkenin geleceğinde çok önemli rol oynayacak. KHK’lıların tamam demediği hiçbir çözüm bizi ikna etmeyecek. Biz gelecekten umutluyuz ve ülkemizdeki birçok sorun gibi KHK sorununun da çözümüne inanıyoruz.

2 thoughts on “KHK’lılar Platformu ve Ortak Paydalarımız

 • Ahmet Koç

  Yüreğinize sağlık. Gayet açık ve net olmuş

  Yanıtla
 • Muzaffer Işı

  Bütün samimi çabalar, alınan mesafe için emeği geçenlere yürekten teşekkürler.

  Bir talep: Manisa Merkezde oturuyorum. 672 liyim. Manisa KHK Platformu ile iletişim kurmak istiyorum.
  Selamlarımla.
  Telefonum: 05453990601

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir