Cuma, Kasım 24, 2023
GÜNDEMİNSAN HAKLARI

İHD Kadın Komisyonu: 1 Yılda 323 Kadın Katledildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Kadın Komisyonu, Ankara’da düzenlediği basın toplantısıyla “2021 Yılı Kadın Raporunu” açıkladı. Bir yılda en az 323 kadının erkekler tarafından katledildiği belirtildi.

2021 yılı raporuna göre, en az 323 kadın erkekler tarafından katledildi, 118 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Raporda, 12 bin 500 kadının tutuklu olduğu ve 345 çocuğun cezaevinde olduğu kaydedildi.

Toplantıda konuşan Eren Keskin, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için önemine değinerek, Nahide Opuz davasını hatırlattı. Opuz davası ardından Avrupa Konseyi’nin bütün üye devletlere bir sözleşme hazırlama çağrısında bulunduğunu hatırlatan Keskin, “Bizim coğrafyamızdan kadın hukukçuların da yoğun katımıyla İstanbul Sözleşmesi kaleme alındı. İstanbul Sözleşmesi, İstanbul’da imzalandığı ve ilk imzacısı da Türkiye olduğu için adı ‘İstanbul Sözleşmesi’ oldu. Bu iktidar döneminde imzalanan ve Meclis’ten geçen bir sözleşme, yine bu iktidar döneminde tek bir kişinin imzasıyla feshedildi” dedi.

2021’DE EN AZ 323 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

İHD’ ye yapılan başvurular ve basına yansıyan haberlerden derlenen verilerle oluşturulan rapor, aynı zamanda Covid-19 pandemi süreci devam ederken derinleşen ekonomik kriz ile beraber her krizde olduğu gibi en çok kadınlar ve çocukların etkilendiğini ortaya koyuyor. Rapora göre 2021 yılında en az 323 kadın erkekler tarafından katledildi. 118 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti. 775 kadın seks işçiliğine zorlandı. Bin 19 kadın tecavüz ve tehdit edildi şiddete maruz bırakıldı. Kadın ve LGBT+’İ’ler haklarına yönelik 22 barışçıl toplantıya müdahale edildi. 8 toplantı ve etkinlik engellendi, 191 kişi gözaltına alındı en az 4 kişi yaralandı. En az 2 kişi çıplak aramaya, bir kişi tecavüz tehdidine maruz bırakıldı. Gökkuşağı bayrakları suç delili olarak gösterildi. 2021 yılı cinsiyet ayrımı endeksine göre Türkiye 156 ülke arasında 133’ncü sırada yer aldı.

KADINLARIN TALEPLERİ

Açıklamada İHD Merkezi Kadın Komisyonu’nun önerileri de şöyle sıraladı:

“* İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı iptal edilmeli ve 6284 Sayılı Kanun’la etkin bir şekilde uygulanmalı.

* Kadına yönelik şiddet konusunda 7/24 kadınlar tarafından ulaşılabilecek profesyonel kişiler ve kurumlar oluşturulmalı, telefona ulaşamayan kadınlar için alternatif yollar kurulmalı ve bunlar Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce gibi pek çok dili barındırmalı, işaret dili bilen personel bulunmalı.

*Mülteci ve sığınmacı kadınların güvenliği sağlanmalı ve sığınmacı/mülteci kadınlara yönelik güçlendirici çalışmalar yapılmalı.

*Sığınaklar erişilebilir ve uluslararası standartlara uygun olmalı. 60 yaş üzerindeki kadınlar da sığınaklara kabul edilmeli.

*Sığınaklardan çıkan kadınlar için ekonomik ve sosyal yardımlar işlevsel olmalı. Kolluk kuvvetlerinin keyfi bir şekilde caydırıcı ve yanlış bilgi vermesine yaptırım uygulanmalı.

*Resmi kurum ve kuruluşların nefret söylemleri ve ayrımcı söylemleri hakkında yasal girişimlerde bulunulmalı.

*Doğum kontrol yöntemleri, kürtaj ve HPV ücretsiz olmalı.

*Cinsel sağlık hizmetlerinde kadınlar hiçbir ayrımcılığa maruz kalmamalı.

*Bebek ve çocuk kreşleri ücretsiz ve erişilebilir olmalı.”

Gazete Davul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir