Çarşamba, Şubat 21, 2024
GÜNDEMSİYASET

AYM: Yüksekdağ’ın Seçilme Hakkı İhlal Edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekili seçildikten sonra yargılandığı bir davadan dolayı dokunulmazlığının kaldırılarak vekilliğinin düşürülmesine ihlal kararı verdi. 

Anayasa Mahkemesi (AYM), milletvekili seçilmeden önce Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi Yasemin Çiftçi’nin 13 Şubat 2012’de Adana’daki mezarı başındaki anmaya katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın, milletvekili seçildikten sonra yargılanmasının devam etmesi ve buradan çıkan mahkumiyet kararı nedeniyle vekilliğinin düşürülmesinde ihlali tespit etti. 

‘YARGININ YORUM YETKİSİ BULUNMUYOR’

AYM, Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin “örgüt propagandası yapmak”tan 10 ay hapis cezası verdiği, 27 Kasım 2013’te bu cezayı verdiğini, hükmün temyiz incelemesi sürerken, Yüksekdağ’ın 1 Kasım 2015’te Van milletvekili seçildiğini, yerel mahkemenin kararının ise 22 Eylül 2016’da Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından onandığı hatırlattı. Yargıtay’ın cezayı onamasının Anayasa’nın 83’üncü maddesini düzenleyen “yasama dokunulmazlığını” sınırlayan Anayasa’nın 14’üncü maddesindeki “temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması” hükmüne dayandırdığına vurgu yapan AYM, kanun koyucunun 14’üncü maddedeki hangi suçun yasama dokunulmazlığını dışında kaldığını tanımlamadığını, Yargıtay’ın Metin Feyzioğlu’nun doktrinine başvurarak, yorumda bulunduğuna işaret ederek, yargının yorum yetkisinin bulunmadığını vurguladı.

SEÇİLME HAKKI İHLAL EDİLDİ: 30 BİN LİRA TAZMİNAT

Yeniden yargılama talebini reddeden AYM, Yüksekdağ’ın düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar verdi. AYM, ihlaller nedeniyle Yüksekdağ’a 30 bin TL manevi tazminat ödenmesine, Yüksekdağ’ın maddi kaybına dair belge sunmaması nedeniyle maddi tazminat talebinin ise reddine karar verdi.

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir