Salı, Mayıs 21, 2024
GÜNDEMSİYASET

KESK: 15 Temmuz’un Önce Siyasi Ayağı Ortaya Çıkarılsın!

15 Temmuz’un 6. yılında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu bir bildiri ile 15 Temmuz darbe girişiminin aydınlatılmasını istedi.

KESK tarafından kamuoyunu sunulan bildiride “15 Temmuz darbe girişiminin başta siyasi ayağı olmak üzere tüm yönleriyle açığa çıkarılmasını ve sorumluların yargı önünde hesap vermesini istiyoruz.” denildi. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Karanlık birçok yönü bulunan 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti. 15 Temmuz 2016 tarihinde tanklar, savaş uçakları, helikopterler ile meclise, devlet kurumlarına ve halkın üzerine ateş açılmış, 251 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, iki binden fazla vatandaşımız yaralanmıştır.

Konfederasyonumuz tüm sendikaları ve bir bütün olarak üyeleriyle birlikte 15 Temmuz darbe girişimi karşısında daha ilk gün “Ne Askeri Darbe, Ne Sivil Darbe! Çözüm: Eşit-Özgür-Demokratik Türkiye!” başlıklı açıklaması ile duruşunu net olarak ortaya koymuştur.

Defalarca bedeli ne olursa olsun her tür darbeye karşı olduğumuz, karşı bir duruş sergileyeceğimiz, temel hak ve özgürlükleri kim çiğnerse çiğnesin onlara karşı bir mücadele içerisinde olacağımız belirtilmiştir.

Ne yazık ki, darbelerin panzehiri olan demokrasinin tüm kural ve ilkeleriyle hayata geçirilmesi, parlamenter sistemin kurum ve kurallarıyla işletilmesi, sorunların barışçıl yöntemlerle çözümü, farklı düşünce ve inançların kendilerini ifade edebilmelerinin sağlanması için bir zemin ve gerekçe haline getirilmesi gerekir iken tam tersine, 15 Temmuz AKP’nin sivil darbesine gerekçe haline getirilmiştir.

Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha 15 Temmuz darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Askeri, sivil tüm darbelerin karşısında olduğumuzun altını çiziyoruz.

15 Temmuz darbe girişiminin başta siyasi ayağı olmak üzere tüm yönleriyle açığa çıkarılmasını ve sorumluların yargı önünde hesap vermesini istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir