Cumartesi, Kasım 25, 2023
MEDYADA BUGÜN

Yüzde 51’le Helalleşme Vakti

2017’deki başkanlık referandumundan bu yana ülkede gerçekleşen en önemli sosyal değişim daha önceleri bugünkü iktidar partisinin de taban omurgasını oluşturan şehirli orta kesimin çöküşüdür belki. 

Özal’ın “orta direk” diyerek sahip çıktığı bu kesimin geliri artık “açlık sınırının altındaki” rakamlara kadar geriledi ve hem ekonomik hem de siyasi anlamda orta direk olma vasfını kaybetti.

Orta direğin devrilmesi toplumsal kaos alarmıdır. Doktor, mühendis, avukat, esnaf, memur… hem toplumdaki ekonomik düzenin hem de kültürel yapının bel kemiğini oluşturur. Eğitimli zümrelerin yurtdışını gözüne kestirmesinden doktorların şiddet mağduru haline gelişine kadar birçok gösterge meselenin boyutlarını resmediyor aslında.

Öyleyse 2017’deki referandumda çeşitli vaatlerle evet oyu vermeye ikna edilen yüzde 51’den şimdi bir özür dilenmesi, bir helallik istenmesi icap etmiyor mu?

Yüzde 49’dan bir şey istemeseniz de olur. Size onlardan bir fayda gelmesi mümkün değil zaten. O zaman bile hayır demişler, şimdi mi oy verecekler!

Ama “Böyle bir tek adam yönetimi akıl işi değil, ülkeyi felakete götürür” uyarılarına kulak tıkayıp sizin vaatlerinize inanarak o gün yolunuzu açan yüzde 51’e yakında tekrar işiniz düşecek gibi görünüyor. En geç 2023 haziranında…

İbrahim KİRAS’ın Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir