Çarşamba, Şubat 21, 2024
MEDYADA BUGÜN

Sri Lanka Modeli’nin Çöküşü ve Türkiye’nin Geleceği

Benzerlikleri çok Türkiye ile Sri Lanka’nın. Ülkedeki gelişmelerin Türkiye kamuoyundan gizlenme nedeni belki de tam bu. Sri Lanka’yı izleyenler Türkiye’nin muhtemel çöküşünü görebilir.

Türkiye bayram tatili rehavetindeyken Sri Lanka’da rejim çöktü. Ülkenin üzerine bir kabus gibi çöken Başkan Gotabaya Rajapaksa ve kardeşi Mahinda Rajapaksa ekonomik krizin bunalttığı halk isyanı sonucu askeri bir gemiyle ülkeden kaçmak zorunda kaldı. İki kardeşin valizlerini çekiştirerek askeri gemiye koşturması sosyal medyada gündem yarattı.

Sri Lanka rejiminin iflası Türkiye açısından birçok bakımdan önemliydi. Birincisi Tamil Kaplanları ile acımasız bir iç savaş sonrası ağır bedellerle kazanılan “zafer” Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde örnek olarak gösteriliyordu. Google’da yapılacak hızlı bir araştırma ulusalcı ve İslamcı kesimlerin bu modele yönelik övgülerle dolu olduğunu ortaya koyuyor.

2012’de Sri Lanka’nın ilk Türkiye Büyükelçisi Bharti Wijeratne, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “Eline silah alan kanlı bir örgütle ancak anlayacağı dilde konuşulabileceğini ve bu çerçevede Türkiye’nin Sri Lanka’dan öğrenecek çok şeyi olduğunu” söylemişti mesela.

Benzerlik burada bitmiyor. 

Ergun BABAHAN’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir