Salı, Mayıs 21, 2024
GÜNDEM

Doktorlar uyardı: COVID-19 pik yapabilir

Haftalık olarak vaka sayılarını paylaşan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 13-19 Haziran 2022’de 10 bin 954 olan haftalık vaka sayısı, 20-26 Haziran 2022’de 26 bin 635’e yükseldi.

COVID-19 vakalarında giderek artış yaşandığını belirten Türk Tabipleri Birliği, çocukları kapsayacak şekilde aşıların başlatılması, kapalı ortamda maskeye geri dönülmesi ve verilerin günlük olarak paylaşılması çağrısı yaptı.

Bianet’ten Hatice Nur Dicle’ye konuşan TTB üyeleri Samet Mengüç ve Uzm. Dr. Nasır Nesanır, acilen COVID-19 tedbirlerinin uygulanması gerektiğini söyledi.

“Belirti göstermeyenler de virüs yayılabiliyor”

Vaka sayılarındaki hızlı yükselişe karşı önlemler alınması gerektiğini belirten Mengüç, “Bizim öngörümüze göre, önlemler alınmaz ise 1-2 ay sonra yeniden yükselen dalgayla karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek” dedi

Vaka sayılarının sönümlenip tekrar yükseldiğinde yeni varyantların çıkma olasılığının yüksek olduğunu söyleyen Mengüç, şu an Türkiye’de belirlenmiş yeni bir varyantın bulunmadığını söyledi.

“Temel tedavi ve korona yaklaşımları bütün varyantlarda aynıdır. Şu an için zaman elimizdeki aşılar
varyantlar için etkili diyebiliriz. Ama çok dirençli bir varyantın ortaya çıktığı saptanırsa o zaman aşılarda birtakım değişiklik, eklemeler yapmak gerekebilir.”

Tarama testlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Mengüç,  “Kişilerin temaslı olmaları durumunda belirti göstermelerini beklemeden test yapmaları gerektiğini” söyledi.

Mengüç, kişilerin ”hiçbir belirti göstermeden de virüsü taşıyıp bulaştırabileceğini” belirtti.

“Tedbirsizlik virüsün yayılmasına katkı sağladı”

TTB halk sağlığı Kolu ve Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır de “Aşı bağışıklığının azalması, aşılamanın durma noktasına gelmesi, kapalı alanlarda maske takmanın zorunlu olmaması ve fiziksel mesafelerin kalkmasının virüsün dolaşımına devam etmesine önemli katkılar sağladığını” söyledi.

BİANET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir