Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMSİYASET

AIHM, Kavala Kararını Açık Oturumla Açıklayacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi Osman Kavala ve Türkiye hakkındaki kararını 11 Temmuz’da kamuya açık bir oturumda açıklayacak.

Yerel saatle 11:00’de başlayacak olan oturum Strasbourg’daki İnsan Hakları Binası’nda düzenlenecek.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 30 Kasım-2 Aralık arasında yaptığı değerlendirmeler ve oylama sonucunda şubat ayında iş insanı Osman Kavala’yı AİHM kararlarına rağmen serbest bırakmayan Türkiye aleyhine “ihlal prosedürü” başlatma kararı almıştı.

Avrupa Konseyi, Gezi Parkı davasında iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine tepki göstermişti. Konsey, Türkiye’den, Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istemişti.

Avrupa Konseyi’nin yargı organı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2019’da Kavala’nın serbest bırakılmasına karar vermişti.

Daha önce sadece Azerbaycan için işletilen ancak yaptırım aşamasına gelmeden sonlanan bu sürecin Türkiye için nasıl işletileceği ve sonuçlarının neler olacağı öngörülemiyor. Ancak kaynaklar, AİHM’in değerlendirme sürecinin çok da uzamayacağı, konunun bu sene içerisinde Bakanlar Komitesi’nin önüne gelme ihtimaline dikkat çekiyorlar.

GAZETE DUVAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir