Pazartesi, Nisan 15, 2024
EĞİTİMGÜNDEM

Tıp Öğrencileri Sansürü Deldi: Yönetim Perdeyi Çekti!

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, yönetimin ‘sansür’ baskılarına rağmen mezuniyet töreninde Hekimlik Andı’nın orijinalini okuyunca salonda ışıklar kapatıldı, yetmedi perde çekildi.

Tören hazırlığında, öğrencilere, kürtaj karşıtı ifadelerin yer aldığı ve ‘cinsel yönelim’ ifadesinin sansürlendiği bir metin verilmişti. Öğrenciler, sansürlü metni okumayı reddedince yönetim tarafından tehdit edilmişti.

29 Haziran’da, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri, mezuniyet töreni provası için bir araya gelmişti. Yönetim, öğrencilere, törende okumaları için Hekimlik Andı’nı sansürlü halini vermişti. Metinde kürtaj karşıtı ifadeler yer alırken, cinsel yönelime yönelik sansür uygulandığı görülmüştü. Öğrenciler, orijinal metni okumak istediklerini belirtince dekanlık, “Bunun bir sonucu olacak” diyerek öğrencileri tehdit etmişti.

Benzer baskılar başka üniversitelerde de var

Geçen yıl Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi de Hekimlik Andı’nda ‘cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağına’ ilişkin bölümü çıkarmış ve bu durum tepkiyle karşılanmıştı.

Aynı şekilde bu yıl İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) mezuniyet töreninde öğrenciler, okul yönetiminin Hekimlik Andı’nda sansürlediği ‘hastanın cinsel yönelimi’ ibaresini bir ağızdan bağırarak delmişti.

DİKEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir