Cuma, Kasım 24, 2023
AÇIK GÖRÜŞ

Ankara Üniversitesi Kendi MİT’ini De Kurmuş!

Ankara Üniversitesi mahkemelere savunma MİT belgelerini göndermesinin ötesine geçerek akademisyene akademisyen hakkında bilgi toplattırarak kendi istihbarat teşkilatını da kurmuş!

Dönemin rektörü Erkan İbiş önderliğinde üniversite yönetiminin yaşama geçirdiği tasfiyeler, Türkiye’nin bu köklü üniversitesinde ‘muhalif tek ses kalmayacak’ hedefiyle uygulandı. Şimdi öğreniyoruz ki tasfiyeler sırasında üniversite yönetimi gözünü iyice karartıp, bu kararları vermesinde ‘temel kaynak’ olarak gördüğü MİT fişlemelerini de üstelik yine MİT’in ‘hukuki delil olarak kullanılamaz’ uyarısına rağmen, mahkemelere savunma olarak göndermiş. MİT’in uyarısında deniliyor ki, “benim istihbaratımdaki bilgiler ilgili kurumlara sorulup belgelenmelidir, üçüncü kişiler hakkında bilgi içerdiği için okunduktan sonra imha edilmelidir”.

Peki neden böyle diyor MİT? Çünkü ilgili yasalar böyle demesini gerektiriyor: Kanıtlanmamış istihbaratı devletin istihbarat kurumu bile gönderse hukuk önünde kullanamazsın. Ama ‘hukuki durum’a karşı MİT’in gösterdiği kadarcık bile dikkati, en eski hukuk fakültelerinden birini de bünyesinde barındıran Ankara Üniversitesi yönetimi gösterememiş!

Üstelik kendi OHAL komisyonunu, -hatta akademisyene akademisyen hakkında bilgi toplattırarak- kendi istihbarat teşkilatını da kurmuş!

Barış Avşar’ın Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir