Çarşamba, Şubat 21, 2024
AÇIK GÖRÜŞİNSAN HAKLARI

80 Yaşındaki Tutuklu Makbule Özer: Bu İşkence Bitsin!

Edremit’te eşi ile birlikte tutuklanan ve sağlık sorunları nedeniyle neredeyse her gün hastaneye götürülen 80 yaşındaki Makbule Özer, 51 gündür cezaevinde tutuluyor.

Van’ın Edremit ilçesinde “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla yerel mahkemenin verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezası onanan ve 9 Mayıs’ta tutuklanan 80 yaşındaki yüzde 53 engelli Makbule Özer, Van T Tipi Cezaevi’nde; eşi Hadi Özer ise 51 gündür Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutuluyor. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan bir heyetin verdiği “cezaevinde kalabilir” raporu kamuoyunda tepkilere neden olurken, Makbule Özer rahatsızlıklarından dolayı neredeyse her gün hastaneye getiriliyor. Önceki gün yine hastanede görüntülenen Özer’in yürümekte zorluk çektiği belirtildi. Kaldığı koğuşta yatakhaneye çıkamayan Özer, alt kattaki mutfak bölümünde serilen yatakta uyuyor.

‘BU İŞKENCE ARTIK BİTSİN’

Annesinin yaşadığı zorluklara ilişkin konuşan kızı Naime Özer, “Bugün anne ve babamın tutuklanmasının üzerinden 51 gün geçti. Annemin hastalıkları bu süre içerisinde artmaya ve ağırlaşmaya devam ediyor. Zaten evde bile birilerinin desteği olmadan yaşamını idare edemeyen annemin cezaevinde hayatını sürdürmesi mümkün değil. Tüm bu hastalıklara rağmen anneme ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verilmesi vicdani değildir. Annem bu yaşlı haliyle neredeyse her gün hastaneye getiriliyor. Annem hastaneye getirilirken adeta işkence çekiyor. Çünkü ring aracıyla getiriliyor ve araçta çok sıkıntı çekiyor. Bu işkencenin bitmesini ve annemin serbest bırakılmasını istiyorum” diye konuştu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir