Cuma, Aralık 1, 2023
GÜNDEMMEDYA

Sansür Aldı Başını Gidiyor!

Sansür yasası bütün yaşam alanlarımızı tehdit edeceğe benziyor. Sansür; televizyon, gazete, sosyal medya dahil her yerde!

AKP-MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ iddiasıyla Meclis’e gönderdiği kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilmişti.

Teklifin Meclis Genel Kurulu’nda da değişmeden geçmesi durumunda haber alma hakkı, ifade özgürlüğü ve iletişim alanında hayatımızda köklü değişiklikler bizi bekliyor.

İnternet ve yeni medyanın bütün kolaylıkları ile donatılmış gündelik hayat pratiklerimizde yaşanacak olan dönüşümün etkileri nasıl olacak henüz belli değilken iktidar yeni bir suç üretmenin de yolunu bulmuşa benziyor.

Buna göre halka yanıltıcı bilgi sunulması gerekçe gösterilerek sosyal medya kullanıcılarına hapis cezası verilmesi de ‘sansür yasası’nın içeriğinde yer alan unsurlardan en önemlisi olarak ortaya çıkıyor. Yanıltıcı bilginin ne olduğu, sınırlarının kim tarafından nasıl belirleneceği gibi sorular medya çalışanları, gazetecier başta olmak üzere hukukçularında gündeminde yer alıyor.

Gazeteciler yasayı protesto eden eylemler gerçekleştirdi. Sosyal medyada da özellikle Twitter’da #SansüreHayır etiketi sonrası KHK’lı Platformları Birliği ve bileşenlerince #ÖzgürSosyalMedya etiketi ile etkili bir gündem oluşturulmaya çalışıldı.

Son olarak Öğrenci Faaliyeti ‘Sansür aldı başını gidiyor’ diyerek bir video yayınladı. Sansürün televizyon, gazete, sosyal medya ile sınırlı olmadığı vurgusu üzerine hazırlanan bu görselde sansürün hayatın her anında ve her yerde nasıl alıp başını gittiğine dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir